Wiadomości z Sosnowca

Roboty Nao, Sanbot i Pepper w sosnowieckim Centrum Pediatrii

  • Dodano: 2021-06-14 09:15

Przywitają małych pacjentów, zmierzą temperaturę, będą ćwiczyć z pacjentami, a nawet opowiedzą bajkę. Kto? Roboty! Do Centrum Pediatrii w Sosnowcu trafiło sześć modeli humanoidalnych.

Zadaniem robotów Nao, Sanbot i Pepper będzie wspieranie personel Centrum Pediatrii.

– Czytając „Bajki robotów” Stanisława Lema czy oglądając przed laty filmy science-fiction nie spodziewałem się, że zmierzę się z tą przyszłością aż tak namacalnie. To już nie futurystyczne wizje a rzeczywistość – mówi z uśmiechem Andrzej Siwiec, prezes sosnowieckiego Centrum Pediatrii.

– Roboty pracujące w służbie medycyny spełniają bardzo ważną funkcję. Dzieci, które przebywają na oddziałach mają dzięki nim dużo frajdy i radości. Umilają im pobyt w szpitalu, a to przecież jest dla nich niełatwe przeżycie, zawsze wiążące się z jakimś obciążeniem psychicznym – dodaje Siwiec.

Pozyskanie robotów to kolejny etap wprowadzania w sosnowieckim szpitalu nowoczesnych rozwiązań informatycznych.

– Placówka podąża za zmianami technologicznymi i dostosowuje je do potrzeb szpitala i jego pacjentów. Myślę, że młodzi pacjenci będą z takiego rozwiązania bardzo zadowoleni. Mnie najbardziej rozbawił fakt, że roboty opowiadają dowcipy. Bardziej poważnie, gratuluję panu prezesowi zarządzania Centrum Pediatrii, które jest laureatem wielu nagród, m.in. zostało wyróżniony w Rankingu Szpitali 2020 na miejscu 3. w kategorii „szpitale pediatryczne" w Polsce oraz na 5. miejscu w kategorii „najlepszy szpital w województwie śląskim" – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Urządzenia w ostatnich dniach były testowane w sosnowieckim szpitalu i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

– W czym będą pomocne? Przypomną o wzięciu leku, wyświetlą film, zainicjują rozmowę video pacjenta z rodziną. Pomogą także w promowaniu prawidłowego zachowania epidemicznego jak również w prowadzeniu e-porad – wylicza prezes Siwiec.

W Centrum Pediatrii pracować będą trzy modele robotów humanoidalnych – recepcyjne (Pepeery), inspekcyjne (Sanboty) i edukacyjne (Nao). W Polsce z tej technologii korzystają m.in.: niektóre banki. Centrum Pediatrii jest jedną z pierwszych placówek medycznych w Polsce korzystających z takich technologii.W Europie liderem wykorzystującym roboty humanoidalne w branży medycznej jest Belgia.

Urządzeni do Centrum Pediatrii dostarczyła firma Weegree.

– Do tej pory  nie tworzyliśmy tak rozbudowanych rozwiązań dla placówek medycznych. Samo programowanie robotów zajęło nam 2 miesiące – mówi Łukasz Dudek, przedstawiciel firmy.

Zakup robotów, a także sprzętu i oprogramowania do pracy zdalnej personelu medycznego był możliwy dzięki realizacji projektu „Zakup sprzętu komputerowego i robotycznego celem zapewnienia ciągłości przepływu informacji, e-porad, e-konsultacji i e-ćwiczeń dla pacjentów i opiekunów" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Głównym założeniem projektu było wprowadzenie usług e-recepcji, e-porad, e-konsultacji, i e-zabiegów rehabilitacyjnych w szpitalu.

Wartość całkowita projektu - 895 000,00 zł

Współfinansowanie z Unii Europejskiej - 760 750,00 zł

Współfinansowanie z budżetu krajowego - 89 500,00 zł

Udział własny - 44 750,00 zł

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również