Wiadomości z Sosnowca

Jubileuszowa wystawa prac członków Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu

  • Dodano: 2021-06-11 09:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza do zwiedzania jubileuszowej wystawy prac członków Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu zatytułowanej „15 lat minęłoŚ”, która będzie prezentowana w Galerii „Pod świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w dn. 4-30 czerwca 2021, w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.

Stowarzyszenie Miłośników Fotografii powstało w Sosnowcu 7 września 2005 roku. Założył je Zbigniew Zdzienicki, został też jego pierwszym prezesem. Wśród członków założycieli znaleźli się: Ewa Chrapka, Wioletta Grelecka, Wojciech Baran, Leszek Wolski, Andrzej Rabiński, Marcin Ziebro i Joanna Zdzienicka.

W tym samym roku Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu udzielił nowemu Stowarzyszeniu wsparcia w postaci lokum na siedzibę stowarzyszenia: od tej chwili SMF funkcjonowało w budynku przy ul. Będzińskiej 6.

Głównym założeniem Stowarzyszenia było zrzeszenie grupy sympatyków fotografii z Sosnowca i okolic oraz wspólna działalność, polegająca na organizowaniu wystaw, przeglądów, warsztatów oraz plenerów fotograficznych. SMF skupia miłośników fotografii o zróżnicowanych zainteresowaniach. Wszystkich łączy przyjemność płynąca z fotografowania, chęć wymiany doświadczeń i potrzeba wspólnych dyskusji o sztuce fotografii.

Zbigniew Zdzienicki prowadził szczęśliwie SMF przez pierwsze trzy lata: od 2006 do 2009. Kolejnym Prezesem został Marek Lityński, który prowadził SMF w latach 2009–2011. Następnym Prezesem była Joanna Bratko-Lityńska w latach 2011–2019. Obecnie prezesem jest Jerzy Chrapka.

W 2011 roku SMF razem z Miejskim Klubem im. Jana Kiepury przeprowadziło się do nowej siedziby w budynku Energetycznego Centrum Kultury przy ul. Będzińskiej 65 w Sosnowcu. W 2016 roku przekształciło się w pełnoprawne stowarzyszenie.

Stowarzyszenie jest organizatorem plenerów oraz wystaw fotograficznych, na których prezentuje swoje dokonania. W pierwszych latach istnienia wystawiało wspólnie z Grupą Plastyczną „Relacje”, później już samodzielnie. Fotografie członków Stowarzyszenia można oglądać w ramach wystaw zbiorowych, indywidualnych, poplenerowych, pokonkursowych; nie tylko w Sosnowcu, ale w całym kraju, a także za granicą. Do 2016 roku opiekunem artystycznym był znany i ceniony fotografik Zbigniew Podsiadło.

Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych, odnosząc znaczące sukcesy. Są aktywni w realizacji działalności kulturalnej miasta, regularnie uczestniczą w organizowanych przez Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki Dniach Fotografii oraz innych wydarzeniach, związanych z fotografią. Wystawy tematyczne SMF można było oglądać nie tylko w przystosowanych do tego placówkach, ale również w galeriach handlowych, kinie Helios, hali Targów EXPO czy na tzw. sosnowieckiej „Patelni”. W ten sposób Stowarzyszenie pragnie przybliżyć swoje prace wszystkim mieszkańcom Sosnowca zwłaszcza, że obraz historii i współczesności naszego miasta jest stale obecny w twórczości jego członków. Od 2017 roku Stowarzyszenie jest wydawcą cieszących się dużym zainteresowaniem albumów fotograficznych.

Od wielu lat przedstawiciele grupy są zapraszani na prestiżowe Sosnowieckie Spotkania Artystyczne. SMF chętnie podejmuje współpracę z wiodącymi placówkami kultury w Sosnowcu, a swoją aktywną działalnością, wyraźnie zauważalną w mieście i regionie, grupa wnosi znaczący wkład w rozwój zagłębiowskiej kultury fotograficznej. 

Jubileuszowa wystawa prac członków Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.