Wiadomości z Sosnowca

Filmowe środy w Mediatece – Oscarowy karnawał!

 • Dodano: 2022-01-04 11:00, aktualizacja: 2022-01-05 10:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza wszystkich stałych bywalców bibliotecznych pokazów filmowych oraz osoby, które dotąd nie miały okazji uczestniczyć w darmowych środowych seansach, na kolejne pokazy - wartych uwagi - filmowych perełek. Tym razem na widzów czekać będzie cykl prezentujący osiem wyjątkowych, niezwykle istotnych dla historii kina XXI w. filmów, uhonorowanych statuetkami Oscara w kategoriach takich jak: najlepszy film, scenariusz, muzyka oraz dla najlepszych kreacji aktorskich. W repertuarze: poruszające dramaty, thrillery i komedie. Na ekranie m.in.: Lady Gaga, Bradley Cooper, Michael Keaton, Rachel McAdams, Joaquin Phoenix, Bill Murray, Kate Winslet, Matthew McConaughey i inni. Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.

Seanse odbywać się będą o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, w środy stycznia i lutego: 5.01;12.01;19.01;26.01;2.02;9.02;16.02;23.02.

Wstęp na pokazy możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779). 

Gdzie można sprawdzić tytuły poszczególnych filmów?

(tytuły nie są reklamowane w mediach ze względu na wymogi umowy licencyjnej)

 • Na plakatach i ulotkach w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11).
 • Poprzez wysyłany regularnie newsletter (link do zapisu znajduje się na górze oraz na dole strony MBP).
 • Poprzez wpisanie aktualnego hasła po kliknięciu w plakat lub slider reklamujący pokazy  na www.biblioteka.sosnowiec.pl Pytania o hasło prosimy kierować na adres: kinga.baranowska@biblioteka.sosnowiec.pl, pod numer telefonu 693 266 411 lub do dyżurujących bibliotekarzy we wszystkich placówkach MBP. Podane hasło obowiązuje przez cały rok!

Uprzejmie informujemy, że wejście do Auli będzie możliwe na pół godziny przed seansem i kwadrans po jego rozpoczęciu. Prosimy o punktualność! 

Przypominamy, że w Auli Zagłębiowskiej Mediateki obowiązuje całkowity zakaz jedzenia i picia.

Filmowe środy w Mediatece - Repertuar

5.01 – Melodramat muzyczny w reżyserii Bradleya Coopera. Remake słynnego musicalu z 1937 roku. W rolach głównych: Lady Gaga i Bradley Cooper.

 • Piekielnie zdolna, choć niepewna siebie wokalistka Ally, spotyka w barze charyzmatycznego gwiazdora muzyki country. Mimo wielu różnic młodzi zakochują się w sobie i postanawiają wyruszyć we wspólną trasę. Dla Ally to uczucie stanie się inspiracją do artystycznej pracy, a także katapultą do wielkiej kariery. Dla Jacka - być może początkiem końcaąŚ
 • Oscar: najlepsza piosenka („Shallow”).
 • Czas pokazu - 2:15:00

12.01 – Wypełniony jazzem thriller psychologiczny w reżyserii i według scenariusza Damiena Chazelle’a. Na ekranie: Miles Teller, J.K. Simmons.

 • Perkusista Andrew, uczeń jednej z najlepszych szkół muzycznych w kraju, trafia do klasy wybitnego nauczyciela - Fletchera. Prowadzony przez pedagoga zespół składa się z samych wybitnych muzyków. Jednak cena, jaką płacą za udział w zajęciach, często przewyższa ich psychiczne możliwości. Metoda Fletchera polega bowiem na psychicznym znęcaniu się nad nimi - wszystko w imię perfekcji i doskonałości dźwięku. Film pokazuje zderzenie dwóch silnych osobowości, ich walkę o dominację, krew, pot i łzy.
 • Oscary: najlepsza drugoplanowa rola męska (J.K. Simmons) oraz dźwięk i montaż.
 • Czas pokazu - 1:45:00

19.01 – Oparty na faktach dramat w reżyserii Toma McCarthy’ego. Scenariusz napisany został na podstawie relacji dziennikarzy The Boston Globe, którzy w 2003 roku za ujawnienie skandalu dotyczącego pedofilii w kościele katolickim otrzymali Nagrodę Pulitzera. W rolach głównych: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams.

 • Tuż po objęciu stanowiska, nowy szef gazety kieruje swych dziennikarzy do zajęcia się sprawą księdza oskarżonego o seksualne wykorzystywanie dzieci na przestrzeni 30 lat. Rozpoczyna się dziennikarskie śledztwo, którego wyniki zbulwersują cały świat i wstrząsną Ameryką.
 • Oscary: najlepszy film i scenariusz oryginalny.
 • Czas pokazu - 2:08:00

26.01 – Dramat psychologiczny w reżyserii Todda Phillipsa z brawurową rolą Joaquina Phoenixa. Scenariusz powstał na podstawie komiksów wydawnictwa DC Comics.

 • Arthur jest byłym pacjentem szpitala psychiatrycznego, któremu niepohamowane napady śmiechu utrudniają kontakt z ludźmi. Samotny, spotykający się na każdym kroku z przybierającym na sile społecznym ostracyzmem mężczyzna, postanawia odmienić swoje życie. Pomocna ma się przy tym stać otrzymana od kolegi broń. Możliwość odegrania się na okrutnych mieszkańcach miasta daje Arthurowi satysfakcję i poczucie sensu, którego nigdy wcześniej nie miał okazji zaznać.
 • Oscary: najlepsza główna rola męska (Joaquin Phoenix) i muzyka.
 • Czas pokazu - 2:02:00

2.02 – Zabawny i wzruszający komediodramat w reżyserii i wg scenariusza Sofii Coppoli, z niezapomnianymi rolami Scarlett Johansson i Billa Murraya.

 • Bob i Charlotte są dwojgiem Amerykanów, którzy przyjechali do stolicy Japonii - Tokio. Bob jest przebrzmiałą gwiazdą telewizji i przyjechał do Japonii, aby nakręcić reklamę whisky, podczas gdy Charlotte jest młodą żoną uczestniczącą w biznesowej podróży męża-fotografa. Oboje nie sypiają dobrze, dlatego często spędzają czas w hotelowym barze. Te przypadkowe spotkania są początkiem zaskakującej, głębokiej przyjaźni.
 • Oscar: najlepszy scenariusz oryginalny.
 • Czas pokazu - 1:42:00

9.02 – Melodramat w reżyserii Stephena Daldry’ego. Scenariusz filmu napisany został na podstawie powieści Bernharda Schlinka. Na ekranie: Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross.

 • Hipnotyzująca historia pełnej tajemnic miłości, której akcja toczy się w targanych wojną i powojennych Niemczech. Hanna udziela pomocy Michaelowi, który zasłabł na ulicy, wracając ze szkoły. W ten sposób krzyżują się losy młodego wrażliwego ucznia i pięknej, choć starszej od niego kobiety, którą jest zafascynowany od pierwszej chwili. To przypadkowe spotkanie staje się początkiem namiętnego romansu, zakończonego nagłym i tajemniczym zniknięciem kobiety...
 • Oscar: najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (Kate Winslet).
 • Czas pokazu - 2:04:00

16.02 – Dramat w reżyserii Jeana-Marca Vallée. W rolach głównych: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto.

 • Prawdziwa historia Rona - elektryka z Teksasu, u którego w 1985 r. lekarze diagnozują AIDS. Biorąc pod uwagę zaledwie 30 dni życia, jakie według lekarzy mu zostały, oraz brak dostępnych opcji leczenia, sfrustrowany mężczyzna podejmuje się radykalnych działań. By przetrwać, zaczyna przemycać z całego świata nietoksyczne, antywirusowe leki, nielegalne w USA. Gdy okazują się one alternatywnym i skutecznym rozwiązaniem, Ron tworzy własny biznes - klub, którego chorzy na AIDS członkowie, za określoną sumę pieniędzy otrzymują dostęp do nowatorskiej formy kuracji.
 • Oscary: najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Matthew McConaughey), najlepsza drugoplanowa rola męska (Jared Leto), charakteryzacja i fryzury.
 • Czas pokazu - 1:57:00

23.02 – Dramat obyczajowy w reżyserii Davida Finchera. Film powstał na podstawie książki Bena Mezricha „Miliarderzy z przypadku”. W rolach głównych: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake.

 • Opowieść o młodym geniuszu, który zainicjował cyfrową rewolucję i zmienił oblicze ludzkich interakcji - nie tylko w swoim pokoleniu, ale być może na zawsze. Przesiąknięty emocjami i swoistym humorem, mistrzowsko zrealizowany film jest kroniką powstawania portalu Facebook oraz zapisem wojny o prawo do jego własności, która rozpętała się po nieoczekiwanym, spektakularnym sukcesie nowej strony internetowej.
 • Oscary: najlepszy scenariusz adaptowany, muzyka i montaż.
 • Czas pokazu - 2:00:00
Filmowe środy w Mediatece – Oscarowy karnawał!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również