Wiadomości z Sosnowca

Festiwal Przestrzeń Słowa. Przed nami 7 wyjątkowych wieczorów! [PROGRAM]

  • Dodano: 2022-10-14 09:00

W dniach 22-29 października 2022 w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu odbędzie się druga edycja międzynarodowego Festiwalu Przestrzeń Słowa. W ciągu kilku październikowych dni, w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbędzie się 7 spektakularnych, interdyscyplinarnych wydarzeń literacko-muzycznych, podczas których wystąpi 31 znakomitych artystów – pisarzy, poetów, muzyków i tłumaczy. Wszystkie festiwalowe wydarzenia będą rozpoczynały się o godz. 18.00, a wstęp na poszczególne spotkania i koncerty jest bezpłatny.

Inauguracja Festiwalu Przestrzeń Słowa – Nieznane!

20 października (czwartek), o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) odbędzie się inauguracja Festiwalu Przestrzeń Słowa, przebiegającego w tym roku pod hasłem „Nieznane”. Podczas pasjonującej rozmowy dotyczącej przełomowego i dramatycznego momentu w losach świata (kryzys klimatyczny, migracyjny, pandemia, wojna na Ukrainie) wystąpią: prof. Tadeusz Sławek oraz prof. Ryszard Koziołek, a spotkanie poprowadzone zostanie przez Grzegorza Jankowicza. Spotkanie koresponduje z hasłem tegorocznej odsłony Przestrzeni Słowa – „Nieznane”, które odsyła do nieznanej przyszłości świata, którego fundamenty zostały w ostatnich latach mocno naruszone, a znane dotąd narzędzia, którymi posługiwaliśmy dotąd w przestrzeni społecznej, wydają się już nieadekwatne i niewystarczające, aby w odpowiedni sposób opisać wszystkie prawa i mechanizmy nim rządzące. Z uwagi na charyzmę, dowcip i polot występujących, rozmowa będzie dynamiczną i atrakcyjną wymianą myśli, emocji i wirtuozerskich wizji. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Marcin Świetlicki & Morświn 

23 października (niedziela), o godz. 18.00 odbędzie się koncert zespołu Morświn, nowego muzycznego projektu Marcina Świetlickiego. Poza Świetlickim, skład zespołu tworzą, grająca na basie, Małgorzata Tekla Tekiel oraz Paulina Owczarek, grająca na saksofonie tenorowym. Zespół zadebiutował w roku ubiegłym rewelacyjną płytą „Rewolucjaaa”, która już w chwili wydania uznana została powszechnie za arcydzieło. Niepokorne teksty Świetlickiego, mocna i sugestywna muzyka – znakomite! Wstęp na koncert jest bezpłatny.   

Rod Mengham: morze odpływa

25 października (wtorek), o godz. 18.00 odbędzie się interdyscyplinarne wydarzenie, w centrum którego znajdzie się postać znakomitego angielskiego poety i pisarza Roda Menghama. Rozmowa z twórcą oraz jego poezja spleciona zostanie z muzyką na żywo (Łukasz Marciniak, Jakub Wosik) oraz sztuką wizualną (artystyczne filmy Roda Menghama i Marca Atkinsa). Rozmowę z artystą poprowadzą Renata Senktas i Bartłomiej Majzel. Dynamiczne, wielowątkowe spotkanie wciągające, ważne i niebanalne. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wieczór songwriterski

26 października (środa), o godz. 18.00 odbędzie się literacko-muzyczne wydarzenie składające się z dyskusji z udziałem fantastycznych gawędziarzy i mocnych osobowości: Rafała Księżyka i Szymona Kloski, przebiegającej pn. „Niepewne: songwriterzy, poeci czy nudziarze?” oraz koncertu znakomitego brytyjskiego pieśniarza Luke’a De-Sciscio, uważanego za wschodzącą gwiazdę brytyjskiej muzyki. Jego tegoroczna płyta „The Banquet” podbiła już serca angielskiej publiczności oraz krytyków muzycznych, a jako że artysta pełnię swych niebywałych możliwości pokazuje zwłaszcza podczas koncertów, czeka nas autentyczna muzyczna uczta. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Festiwal Przestrzeń Słowa –  dynamiczny ląd poezji i muzyki

27 października (czwartek), o godz. 18.00 odbędzie się spektakularne poetyko-muzyczne wydarzenie, podczas którego wystąpią arcyciekawi poeci i muzycy młodego oraz średniego pokolenia. Wydarzenie posiadało będzie charakter performatywny i alternatywny. Jedynie poezja, energia i muzyka. Splecione ze sobą, mocne i nieoswojone. Poetycko zaprezentują się Urszula Honek, Andrzej Muszyński, Sylwia Jaworska, Paweł Lekszycki oraz Jakub Pszoniak.

Pomiędzy poetyckimi prezentacjami wystąpi Kalina Jaglarz z utworami do tekstów Tadeusza Nowaka, a imprezę zwieńczy koncert zespołu Psie Lico. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Variété:  muzyczna legenda uderza!

28 października (piątek), o godz. 18.00 odbędzie się niezapomniany koncert legendarnej formacji Variété. Przed koncertem odbędzie się spotkanie z liderem i wieloletnim wokalistą grupy, a także znakomitym poetą - Grzegorzem Kaźmierczakiem. Fascynujące słowno-muzyczne spotkanie z wymierającym gatunkiem artystów, którzy idą tam gdzie chcą, nie bacząc na oczekiwania i profity. Imponujący dorobek, poezja i wielka muzyka. Trzeba być! Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Ewa Lipska i nieustające brzmienie skrzypiec  

29 października (sobota), o godz. 18.00 odbędzie się finałowe wydarzenie 2. edycji Festiwalu Przestrzeń Słowa. Na scenie pojawi się wówczas najwybitniejsza żyjącą polska poetka Ewa Lipska, której podczas unikatowego poetycko-muzycznego performansu towarzyszył będzie znakomity skrzypek Henryk Gembalski. W ramach wydarzenia odbędzie się także spotkanie z poetką, które poprowadzi Anna Marchewka. Spotkanie z Ewą Lipską, to zetknięcie z postacią, która budzi szacunek, nie tylko obezwładniająco piękną i poruszająca poezją, ale także życiową postawą, skromnością i klasą. Piękne, znaczące i wzruszające wydarzenie, odbywające się pod wiele mówiącym tytułem: „NIEUSTAJĄCE: dalszy ciąg jest nietykalny”. Wielka poezja pozostaje bowiem krystaliczna i nienaruszona, niezależnie od czasu i niepokojącego kontekstu współczesności. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa 2022 objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Studencka Księgarnia Językowa w Sosnowcu.   
Patronat medialny objęli: Dwójka – Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Telewizja TVS, Dziennik Zachodni, ArtPapier, Magazyn Wizje, Kurier Miejski, Miesięcznik Śląsk, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również