24 maja 2021 roku rusza już siedemnasta edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona będzie biografiom, przyświecają jej słowa Stanisława Brzozowskiego: „co nie jest biografią, jest niczym”.
Imprezy w ramach 17. Sosnowieckich Dni Literatury częściowo odbywać się będą w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, a częściowo online. Na spotkaniach plenerowych obowiązywać będą bezpłatne wejściówki, które należy wcześniej pobrać w Informatorium. W razie zaostrzenia sytuacji epidemiologicznej w regionie spotkania odbędą się tylko online i będą transmitowane na kanale YouTube MBP.
Gośćmi tegorocznych SDL będą: Cezary Harasimowicz (autor książki o aktorce Inie Benicie), Radosław Młynarczyk (biograf Marka Hłaski), pisarka Maja Klemp (online), prozaicy Andrzej Stasiuk i Ałbena Grabowska, reportażystka i biografka Magdalena Grzebałkowska oraz zeszłoroczny laureat Nagrody Literackiej Nike, Radek Rak (online).
Poza spotkaniami autorskimi – w ramach „Rozmów o książkach” – w programie znajdą się także działania z pogranicza literatury i innych sztuk. Będą to: wystawa tematyczna „Takty i riffy” będąca subiektywnym przekrojem muzycznej mapy Sosnowca oraz wieczór filmowy w Ogrodzie Mediateki (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych seans odbędzie się w Auli), w którego czasie zaprosimy naszą publiczność na znakomitą komedię przedwojenną „Sportowiec mimo woli” (1939 r.) w reżyserii Mieczysława Krawicza. Przed projekcją nastąpi rozwiązanie konkursu „Bibliożerca Roku 2020/2021”. Celem kolejnej edycji „Bibliożercy” jest uhonorowanie wieloletnich zasług na rzecz czytelnictwa poczynionych przez naszych najwierniejszych sympatyków – dzieci i ich rodziców, dziadków/opiekunów. Laureatami zostaną więc rodziny aktywnie uczestniczące w życiu kulturalnym Biblioteki, których życiową pasją są książki i czytanie.
Idea Sosnowieckich Dni Literatury jest interdyscyplinarna, choć króluje oczywiście wszechobecny duch literatury. Swoją bogatą ofertę Mediateka kieruje do szerokiego grona odbiorców z Sosnowca i miast ościennych, mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska, począwszy od dzieci i młodzieży, a skończywszy na dorosłych sympatykach dobrej literatury.
Tegoroczna edycja imprezy powstaje przy współudziale Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Instytutu Mikołowskiego im. R. Wojaczka, Fundacji Miasto Literatury. Honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor UŚ w Katowicach Prof.. dr hab. Ryszard Koziołek. Patronat medialny przyjęli: Gazeta Wyborcza – gazeta katowicka, Afront, Gazeta Uniwersytecka UŚ, Wiadomości Zagłębia, Kurier Miejski, Twoje Zagłębie, Śląsk, silesiakultura.pl, sosnowiecki.pl, sosnowiec.pl. coigdzie.pl.
Warto dodać, że – jak co roku – imprezę promuje oryginalny plakat prof. Romana Kalarusa, przygotowany specjalnie na kolejną edycję SDL.
17. Sosnowieckie Dni Literatury - harmonogram
- Pasaż Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
Wieczór filmowy z Iną Benitą
- 26 maja, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
- film: „Sportowiec mimo woli” (1939), reż. M. Krawicz
BIBLIOŻERCA ROKU 2020/2021 – Wielki Finał
- 26 maja, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
ROZMOWY O KSIĄŻKACH:
RADEK RAK
- 24 maja, godz. 18.00 – spotkanie online na kanale YouTube MBP
- promocja książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”
- prowadzenie spotkania – Olga Brzezińska
CEZARY HARASIMOWICZ
- 25 maja godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
- promocja książki „Tajemnica Iny”
- prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska
RADOSŁAW MŁYNARCZYK
- 27 maja, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
- promocja książki „Hłasko. Proletariacki książę”
- prowadzenie spotkania – Bartłomiej Majzel
AŁBENA GRABOWSKA
- 28 maja, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
- promocja książki „Rzeki płyną, jak chcą”
- prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska
ANDRZEJ STASIUK
- 31 maja, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
- promocja książki „Przewóz”
- prowadzenie spotkania – Dariusz Nowacki
MAJA KLEMP
- 1 czerwca, godz. 18.00 – spotkanie online na kanale YouTube MBP
- promocja książki „Pakistańskie wesele”
- prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska
MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA
- 2 czerwca, godz. 18.00 – Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
- promocja książki „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”
- prowadzenie spotkania – Wojciech Śmieja
Wstęp na spotkania stacjonarne możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (50 wejściówek do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).
Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:
- dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
- używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia terenu MBP.
- okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki oraz wrzucenia do urny wypełnionego Oświadczenia z danymi potrzebnymi do kontaktu w razie potwierdzenia przypadku koronawirusa podczas imprezy. Formularze z oświadczeniem można otrzymać wraz z wejściówką w Informatorium lub pobrać ze strony www.biblioteka.sosnowiec.pl
- zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.