W piątek 17 lutego 2023 o godz. 18.00 Zagłębiowska Mediateka zaprasza serdecznie na spotkanie z pisarzem, felietonistą - Michałem Witkowskim, promujące książkę "Tango".
Spotkanie odbędzie się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu). Rozmowę poprowadzi Bartłomiej Majzel. Dzięki współpracy ze Studencką Księgarnią Językową z Sosnowca, uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zakupienia książek Autora i zdobycia cennego autografu. Wstęp wolny.
O autorze
Michał Witkowski – ur. 17 stycznia 1975 roku we Wrocławiu. Polski pisarz, felietonista, a także aktor niezawodowy.
Kariera pisarska Michała Witkowskiego rozpoczęła się od tomiku „Zgorszenia wstają od stołów” wydanego w 1997 roku. Oficjalnie jednak pierwszą książką pisarza jest zbiór opowiadań „Copyright” wydany w 2001 roku. Popularność Witkowskiego wzrosła po wydaniu powieści „Lubiewo”. Zyskała ona status bestselleru i stała się kultowa wśród odbiorców młodego pokolenia. Prawdziwą sławę przyniosła mu jednak dopiero wydana w 2011 powieść kryminalna „Drwal”. W 2014 ukazał się kolejny kryminał „Zbrodniarz i dziewczyna”, a w 2015 powieść „Fynf und cfancyś” ukazująca środowisko męskich prostytutek. W 2022 roku na rynku pojawiła się najnowsza publikacja Witkowskiego – czarny kryminał retro „Tango”.
Witkowski jest jednym z niewielu pisarzy młodego pokolenia, który stworzył swój charakterystyczny styl określany mianem witkowszczyzny. Jego podstawowymi wyznacznikami są przede wszystkim przesadność w opisie świata, ironia, groteska, jak również cynizm, który stanowi swoistą grę z czytelnikiem. Jego utwory przetłumaczono na 30 języków. Witkowski jest recenzentem wielu artykułów, robi także karierę w show biznesie, prowadząc w latach 2014-2015 blog modowy „Fashion Pathology”, występując w popularnych serialach i programach telewizyjnych, regularnie pojawiając się na głośnych wydarzeniach medialnych.
Autor jest laureatem Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej Gdynia, Paszportu Polityki oraz finalistą Nagrody Literackiej Nike 2006.
Autor m.in.:
- Zgorszeni wstają od stołów /1997/
- Copyright /2001/
- Lubiewo /2005/
- Fototapeta /2006/
- Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej /2007/
- Margot /2009/
- Drwal /2011/
- Lubiewo bez cenzury /2012/
- Zbrodniarz i dziewczyna /2014/
- Fynf und cfancyś /2015/
- Wymazane /2017/
- Tango /2022/
Zagłębiowska Mediateka, Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na kolejny Zagłębiowski Czwartek, który odbędzie się już 16 lutego 2023 o godz. 17.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu).
Tym razem głównym zagadnieniem będzie powstanie styczniowe, którego 160. rocznica wybuchu przypada na rok 2023. Prelekcję wygłosi dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, prof. dr hab. Dariusz Nawrot. Wstęp wolny.
Prof. dr hab. Dariusz Nawrot - pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem 16 książek i ponad 150 innych publikacji naukowych. Zajmuje się dziejami ziem polskich w epoce napoleońskiej i historią polskich formacji wojskowych w czasach Księstwa Warszawskiego. Obszarem jego zainteresowań są również dzieje Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i na początku XX wieku, czego efektem jest kilka monografii.