Wiadomości z Sosnowca

Środki higieniczne dla kobiet za darmo? Radny walczy z ubóstwem menstruacyjnym

  • Dodano: 2021-05-20 08:15, aktualizacja: 2021-06-03 07:42

W Sosnowcu dostępne będą menstruacyjne środki higieniczne za darmo dla potrzebujących kobiet? Z takim pomysłem wyszedł miejski radny, Damian Żurawski.

Zwracam się prośbą o wprowadzenie w naszym mieście punktów pomocy okresowej na menstruacyjne środki higieny osobistej. Inicjatywa ma na celu walkę z ubóstwem i tabu menstruacyjnym – wyjaśnia radny w interpelacji skierowanej do prezydenta Sosnowica, Arkadiusza Chęcińskiego.

Wniosek ten ma na celu wdrożenie w mieście działań Fundacji „Akcja Menstruacja”, która od lat prowadzi szeroko zakrojoną inicjatywę pomocy dziewczynom i kobietom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym z wielu powodów.

Czasem jest to skutek niedostatecznych środków finansowych na zakup takich artykułów jak podpaski, tampony, wkładki czy kubeczki menstruacyjne, czasem efekt przemocy ekonomicznej, często wynik występującego w rodzinach tabu menstruacyjnego, co dotyka szczególnie nastolatki.

Fundacja „Akcja Menstruacja” chętnie zamontuje w Sosnowcu ogólnodostępne skrzyneczki pomocy. W wielu miastach Polski takie punkty już się pojawiły. Skrzynki montowane są w szkołach i urzędach – wyjaśnia Damian Żurawski.

Darmowe środki higieniczne dla kobiet w Sosnowcu? Wniosek radnego poparły władze miasta

Miasto odpowiedziało na apel radnego. Jak informuje pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. Funduszy Zewnętrznych i Polityki Społecznej, Anna Jedynak, wkrótce zostaną podjęte działania w celu przygotowania odpowiednich Punktów Pomocy Okresowej na terenie Sosnowca.

Całą akcją będzie zarządzać Wydział Polityki Społecznej. Szczegóły zostaną podane wkrótce.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Anka

    Brawo. Nie każdy ma dostęp do środków higieny, także trzeba pomagać tym co tego potrzebują. Ja mam kubeczki menstruacyjne, biobidet gruszkę, a niektórych nawet na podpaski nie stać. To jest przygnębiające.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.