Druga Edycja Międzynarodowej Akcji One Bilion Rising Sosnowcu! Dołącz do nas!
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji One Bilion Rising. Protestuj. Tańcz. Powstań przeciwko przemocy wobec kobiet! 14 lutego w Sosnowcu tańcem będziemy ponownie manifestować przeciwko przemocy, ale zanim powstaniemy, nauczymy się go wspólnie.
Polska akcja tego międzynarodowego ruchu zapoczątkowanego przez Eve Ensler autorkę głośnego dzieła „Monologi Waginy" nosi nazwę "NAZYWAM SIĘ MILIARD" i jest obchodzona w tym roku w kilku miastach Polski – w tym także i u nas, już po raz drugi w Sosnowcu.
W 2014 roku V-Day ma być obchodzony na całym świecie po raz szesnasty, jak zawsze 14 lutego i właśnie ten dzień stanowi kulminacyjny punkt kampanii. Ideę akcji dobrze tłumaczy cytat ze strony internetowej przedsięwzięcia (http://www.onebillionrising.org):
„Jedna na trzy kobiety na Ziemi zostanie w swoim życiu zgwałcona lub pobita. Miliard kobiet, które są ofiarami przemocy to doprawdy niewyobrażalna ilość cierpienia. Miliard tańczących kobiet oznacza natomiast rewolucję”.
W tym roku jak inni uczestnicy akcji chcemy zadedykować nasz flashmob prawie dziewcząt i dziewczynek do życia bez przemocy. O przemocy wobec najmłodszych, molestowaniu seksualnemu w domach, szkołach, na randkach, w relacjach rówieśniczych nastolatków praktycznie się nie mówi. Brakuje danych, materiałów, informacji a z obserwacji wynika, że przemoc seksualna najszybciej szerzy się właśnie wśród młodzieży – grupy najbardziej podatnej na czerpanie wzorców płynących z mediów, Internetu, kultury.
Wspólnie tańczymy 14.02.14 o godz. 16:30
W dniu obchodów - 14.02.13 zapraszamy od godziny 15:00 do centrum Sosnowca, gdzie odbędzie się zorganizowana przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety (http://www.aktywnekobiety.org.pl/) polska wersja tego przedsięwzięcia w ramach Wolontariatu Europejskiego w programie „Młodzież w działaniu” (http://polskamemories.wordpress.com/). Na Placu Stulecia (dawna Patelnia) od godziny 14.00 Wolontariuszki ze Stowarzyszenia będą rozdawać przechodniom materiały informacyjne oraz naklejki informujące o akcji „V-day”. Naszymi kolorami w tym dniu będą: czerwień i róż – niech każda/y z was zamanifestuje tymi kolorami swój sprzeciw wobec przemocy ubierając tego dnia na naszą wspólną akcję coś czerwonego lub różowego!
Oprócz tego o godzinie 16:30 wspólnie odtańczymy taniec przeciwko przemocy znany wśród kobiet na całym świecie:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hrAjb1Zsjsg
Na całym świecie 14.02 MILIARD OSÓB będzie uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Spokojnie będziesz mogła/mógł powiedzieć: JAM MILIARD!
Uczymy się kroków na One Billion Rising!
Próby do choreografii „One Bilion Rising” odbędą się w Zespole Szkół Technicznych w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 31 (szybkie dojście piechotą z przystanku autobusowego i tramwajowego pod Dworcem PKP w Sosnowcu) 13.02.14 godz. 16.30 -18.00.
Kobiety i mężczyźni, którzy wezmą udział w kampanii 14 lutego, będą po prostu wspólnie zatańczyć. W ten sposób zaprotestują przeciwko aktom agresji, gwałtom i szeroko rozumianej kulturze patriarchatu, w której kobieta traktowana jest jako przedmiot, a nie podmiot życia społecznego. Celem kampanii „One Billion Rising” jest wyrażenie solidarności i wsparcia wobec kobiet, które przemocy doświadczają oraz tych, które ośmielają się jej przeciwstawić.
Dlaczego za oznakę protestu wybrano właśnie taniec? Taniec oznacza wolność ciała, umysłu i duszy. To akt jednocześnie odświętny i rewolucyjny, będący kwintesencją wolności działania, nierepresyjnego stosunku wobec ciała, który jest przeciwieństwem fizycznych aktów agresji i przemocy. Jest w swej istocie nie-patriarchalny i występuje przeciwko patriarchalnej kontroli nad kobiecym ciałem. (…) Taniec, karnawał i celebracje od zawsze i w wielu różnych kulturach używane były, aby destabilizować represyjne i surowe rządy – przy czym trudno je klasyfikować w kategoriach agresji (…). Tu nie chodzi jednak o zabawę kobiet w tańczenie. Tu chodzi o rewolucję. Każdy ma możliwość, by powstać, protestować lub tańczyć. Ci, którzy chcą tańczyć powinni mieć do tego prawo (Gillian Schutte- południowoafrykańska aktywistka, pisarka i reżyserka filmów.)