Nauka poprawnego zachowania na drodze, przejścia dla pieszych oraz praktyczna nauka przepisów drogowych – to wszystko będzie możliwe w nowym miasteczku ruchu drogowego, które powstanie przy tzw. szkole z „armatą” w Sosnowcu przy ul. Prusa.
Praktyczna nauka przepisów dla najmłodszych
Dzięki dofinansowaniu, które otrzymało miasto, najmłodsi mieszkańcy już w tym roku będą mogli w praktyce uczyć się przepisów ruchu drogowego i szkolić w zakresie ruchu pieszych oraz rowerzystów.
– To będzie idealne miejsce do nauki. Powstaną skrzyżowania równorzędne, z drogą podporządkowaną z łamanym pierwszeństwem, z sygnalizacją świetlną (zakładane jest ustawienie przynajmniej ośmiu masztów sygnalizatorów świetlnych, z sygnalizatorami dla pieszych i pojazdów), będzie też rondo. Miasteczko ruchu drogowego będzie doskonale odwzorowywało to, co dzieje się w mieście – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Nie zabraknie też dróg rowerowych do ćwiczeń zachowania rowerzysty na drodze, oznakowania przejazdu kolejowego oraz drogi w kształcie ósemki do szlifowania umiejętności jazdy. - dodaje Prezydent Chęciński.
Pojawią się też: przejście z sygnalizacją świetlną oraz bez świateł, a także specjalne przejście zaznaczone jako przejście dla dzieci. Planowana jest także budowa nawierzchni integracyjnej. Nie zabraknie ławek, koszy i stojaków rowerowych, a całość będzie oświetlona przy pomocy LED-owych lamp.
– W całym miasteczku ustawimy znaki: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, uzupełniające oraz barierki drogowe. Będzie naprawdę profesjonalnie – mówi Robert Dworak, naczelnik Wydziału Administracji Drogowej.
Sosnowiec inwestuje w edukację drogową
To będzie drugie miasteczko ruchu drogowego w Sosnowcu. Pierwsze powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego pod koniec 2017 roku w Zagórzu obok Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Gwiezdnej. Miasteczko o powierzchni ok. 1400 m2 powstanie na terenie Zespołu Szkół nr 2 przy ulicy Prusa 253 A na Środuli.
Wykonawcą będzie firma Silesia Trans z Katowic. Koszt prac to 835 tysięcy złotych. Miasto poniesie zdecydowanie mniejsze koszty ponieważ pozyskało blisko 448 tys. zł dofinansowania w ramach konkursu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej” z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Priorytet: III Rozwój Sieci Drogowej Ten-T i Transportu Multimodalnego Działanie: 3.1. Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T. Prace potrwają do końca roku.