Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu i Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu mają zaszczyt zaprosić na recital fortepianowy Prof. Lidii Grychtołówny, który odbędzie się we wtorek 22 czerwca 2021 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. W programie: nadanie Artystce honorowego członkostwa Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu. Prowadzenie: Elżbieta Konieczna. Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.
Wstęp na spotkanie możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (100 wejściówek do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).
Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:
- dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
- używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia terenu MBP.
- okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki.
- zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.
Lidia Grychtołówna (ur. 1928) – polska pianistka i pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła u Wandy Chmielowskiej w wieku 6 lat. W czasie okupacji niemieckiej, jako młoda dziewczyna uczęszczała na tajne komplety u Państwa Janiny i Zdzisława Polańskich w Sosnowcu. W latach 1945-51 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach uzyskując dyplom z najwyższym odznaczeniem. Studia kontynuowała w latach 1951-55 w klasie mistrzowskiej w Krakowie i Warszawie. Jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, w 1956 - III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1959 - nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro.
Koncertowała w prawie wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii, pod batutą takich dyrygentów, jak Constantin Silvestri, William Steinberg, Hiroyuki Iwaki i Antoni Wit. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Bergen, Atenach, Sorrento, Taorminie, Warszawie. Ma bardzo szeroki repertuar, sięgający od muzyki baroku do klasyków XX wieku.
Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych
Dla prestiżowych wytwórni płytowych (Polskie Nagrania, Philips, Deutsche Grammophon) zarejestrowała dzieła Beethovena, Chopina, Schumanna, Mozarta, Liszta, Rachmaninowa i Skriabina.
Otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. Złoty Medal Miasta Mediolanu (1969), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1971), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1980), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2005).
W 2017 roku wystąpiła w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu z okazji 25-lecia sprowadzenia ciała Ignacego Jana Paderewskiego do Polski. W 2018 roku brała udział w inauguracji działalności Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu.