Wiadomości z Sosnowca

Od soboty 10 października nowe zasady w walce z koronawirusem

  • Dodano: 2020-10-08 15:15

Rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa. Zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Zmiany wchodzą w życie od 10 października, w tym obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju w przestrzeni publicznej.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju


Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju!  

Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady


Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. 

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości


W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach


W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2. 

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia


Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Od soboty 10 października nowe zasady w walce z koronawirusem

Komentarze (2)    dodaj »

  • hurtownia maseczek

    Jaka jest podstawa prawna zakrywania ust i nosa przez osoby zdrowe? Bo wg. Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r.o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w art 46b 4) obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie.Skoro mówicie o obowiązku, to podajcie prawo, które to nakazuje. No chyba że teraz prawo w polsce powstaje na konferencjach prasowych? Tego komentarze też nie opublikujecie, bo wam nie pasuje?

  • Michał

    Czy w obecnej sytuacji zasadnym jest prowadzenie przez spółdzielnie mieszkaniowe wszelkiego rodzaju przeglądów w lokalach mieszkalnych. Według mnie osoby prowadzące kontrole mogą być potencjalnymi roznosicielami. Spółdzielnia tłumaczy się terminami i obowiązkami. A gdzie jest zdrowy rozsądek i dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców. Pracownicy administracji pozamykali się w swoich siedzibach w trosce o swoje bezpieczeństwo a nam fundują "kolendę" w postaci kontroli instalacji gazowych, kominowych, elektrycznych i wymiany wodomierzy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również