Wiadomości z Sosnowca

Muzyczne słuchowisko w bezpłatnej linii tramwajowej

  • Dodano: 2020-10-16 15:15

„SPRAWA! Zagłębie 1905 – 1921 Śląsk” to słuchowisko muzyczno-dokumentalne o wspólnej historii Śląska i Zagłębia, które będzie można usłyszeć podczas podróży bezpłatną linią tramwajową na trasie Teatr Śląski w KatowicachTeatr Zagłębia w Sosnowcu. W niemal każdą sobotę, aż do 19 grudnia tramwaj będzie dowoził widzów na wybrane spektakle obu teatrów. Start spod Teatru Śląskiego – szczegółowy rozkład jazdy podany jest poniżej.

Co dzieli Śląsk i Zagłębie? Rzeki. Przez Przemszę i Brynicę przebiegała najbardziej trwała w polskiej historii granica: między plemionami Wiślan i Opolan, między Śląskiem a Małopolską, między zaborem pruskim i rosyjskim, między Polską a NiemcamiŚ  Więc oprócz rzek, Śląsk i Zagłębie przez wieki dzieliła też historia. Ale do jakiego stopnia i czy na pewno? Tak bliskich sąsiadów wiele przecież musiało też łączyć. I rzeczywiście: wspólne mianowniki są liczne, a wspólnota doświadczeń wyraźna. Zwłaszcza jeśli na historię regionu spojrzymy nie ze zwyczajowego – narodowego – punktu widzenia. Wydarzenia zagłębiowskie musiały odbijać się echem na Śląsku i odwrotnie. Słuchowisko SPRAWA! skupia się na dwóch zaskakująco do siebie podobnych momentach: rewolucji 1905 roku na Zagłębiu i powstaniach śląskich.

Historie Zagłębia podczas rewolucji 1905 roku i powstań śląskich w słuchowisku opowiadamy za pomocą materiałów archiwalnych (artykułów prasowych z epoki, odezw, wspomnień oraz relacji uczestniczek i uczestników) a także piosenek, w których odbiły się tamte wydarzenia i tamten czas. W nagraniach udział wzięli Bartosz Błaszczyński, Grażyna Bułka, Przemysław Kania i Joanna Połeć, a więc aktorki i aktorzy dwóch teatrów: Zagłębia i Śląskiego a także na różny sposób odwołujące się do tradycji muzycznej zespoły: Fanga, Hańba!, Kapela Dejce Pozór, Kapela Fedaków. Za scenariusz, reżyserię, miks i montaż odpowiada dwóch oddanych sprawie acz dopiero uczących się tej historii przybyszów z „Kongresówki”: Wojtek Zrałek-Kossakowski i Marcin Lenarczyk.

Słuchowisko jest częścią projektu Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie”, mającego na celu budowanie świadomości wspólnoty obu regionów poprzez działania kulturalne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny Ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Muzyczne słuchowisko w bezpłatnej linii tramwajowej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również