Wiadomości z Sosnowca

Duża zmiana w obowiązkowych szczepieniach. Sprawdź kalendarz szczepień na rok 2021!

  • Dodano: 2021-01-23 12:45, aktualizacja: 2021-02-23 13:51

Kalendarz szczepień zawiera wszystkie potrzebne informacje na temat szczepień w Polsce. Informuje kogo, kiedy i jaką szczepionką należy zaszczepić. W kalendarzu szczepień znajdują się wyszczególnione szczepienia obowiązkowe, które należy zrealizować do 19. roku życia i zalecane, czyli nieobowiązkowe. Sprawdź kalendarz szczepień na rok 2021.

Zmiany w obowiązkowych szczepieniach

W 2021 roku nastąpiła duża zmiana w kalendarzu szczepień dla dzieci i młodzieży do 19 roku życia. Wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciw rotawirusom dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 roku. Nie trzeba za nie płacić, ponieważ są one finansowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pierwsza dawka powinna zostać podana pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia.

Kolejną zmianą jest zapis mówiący o tym, że szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce można wykonywać po ustąpieniu ostrych objawów i poprawieniu się stanu zdrowia chorego. Wcześniej te szczepienia możliwe były najwcześniej po 4 tygodniach od wyzdrowienia.

Szczepienia obowiązkowe dla dzieci i młodzieży

Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne, ponieważ finansowane są z Narodowego Funduszu Zdrowia. Poniżej znajduje się lista ze wszystkimi obowiązkowymi szczepieniami w 2021 roku:

  • W ciągu 24 godzin po urodzeniu dziecko powinno zostać zaszczepione przeciwko gruźlicy i WZW typu B.
  • W 2. miesiącu życia dziecko powinno dostać pierwszą dawkę szczepionki przeciw rotawirusom, Hib, pneumokokom, przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz drugą dawkę szczepionki przeciw WZW typu B.,
  • W 4. miesiącu życia dziecku podawana jest druga dawka przeciw rotawirusom, błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib, pneumokokom i pierwsza dawka przeciwko polio.
  • W 5-6 miesiącu życia podawana jest kolejna dawka przeciw rotawirusom, błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i polio.
  • W 7 miesiącu życia podawana jest trzecia dawka przeciwko WZW typu B.
  • W 13-15 miesiącu życia realizowane są szczepionki przeciwko odrze, śwince, różyczce i pneumokokom.
  • W 16-18 miesiącu życia szczepi się dzieci przeciwko błonicy tężcowi, krztuścowi, polio i Hib.
  • W 6. roku życia dziecko zostanie zaszczepione dawkami przypominającymi przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz przeciw odrze, śwince, różyczce i polio.
  • W 10 roku życia dzieci ponownie szczepione są przeciwko odrze, śwince i różyczce.
  • W 14. roku życia realizowana jest druga dawka szczepienia przypominającego przeciw błonicy i tężcowi.
  • W 19. roku życia podawana jest trzecia dawka przypominająca przeciwko błonicy i tężcowi.

Szczepienia zalecane

Szczepienia zalecane nie są refundowane przez NFZ i są płatne. Można taką szczepionkę kupić w aptece na receptę, po czym zaszczepić się w przychodni. Są to szczepienia przeciwko grupie, meningokokom, ludzkiemu wirusowi brodawczaka, ospie wietrznej, WZW typu A i kleszczowemu zapaleniu mózgu. 

Szczepienia obowiązkowe w czasie pandemii

Mimo trwającej pandemii obowiązkowe szczepienia powinny zostać zrealizowane. Odradza się przekładnia terminów szczepień. Terminy te mogą zostać odłożone tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale nie dłużej niż o 3 miesiące. Istnieje również możliwość przyśpieszenia terminów szczepień podstawowych, a odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami mogą być skracane do zalecanego minimum.


Źródło: Wioletta Baborska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również