Wiadomości z Sosnowca

Regulatory ładowania - co powinieneś o nich wiedzieć?

  • Dodano: 2019-10-21 13:15

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Wykorzystanie wiatru czy wody wiąże się jednak z określonymi wymogami. Inaczej jest w przypadku energii słońca, którą możemy wykorzystać w każdym miejscu i to przez cały rok.

Panele głównym elementem

Zestaw fotowoltaiczny składa się z wielu części. Najważniejszym elementem są panele słoneczne. To one pochłaniają też największą część budżetu inwestycyjnego. Ilość paneli uzależniona jest od wielkości systemu, którego potrzebujemy. Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla czteroosobowej rodziny pokryje instalacja o mocy 5kW. Przy takim rozwiązaniu będziemy potrzebować osiemnastu modułów. Do wyboru mamy dwa rodzaje. Pierwsze, monokrystaliczne, są stworzone z jednego rodzaju kryształu. Dzięki temu zachowują wysoką sprawność i wytrzymują nawet trzydzieści lat. Tańszą opcją są moduły polikrystaliczne, zrobione z krzemu. Nie odbiegają one mocno jakością od tych pierwszych, a pozwalają zaoszczędzić duże pieniądze. Przyjęło się także, że zestaw fotowoltaiczny jest montowany na dachu. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ w przypadku zbyt małej powierzchni można go zamontować na ziemi. Wiąże to się nie tylko z łatwiejszym dostępem do paneli, ale również pozwala uzyskać nawet do pięciu procent więcej energii. Powierzchnia takiej instalacji wynosi ok. 33 metrów kwadratowych. 

Regulatory ładowania zadbają o akumulator

Panele to jednak nie jedyny element układanki. Pobór energii słoneczniej nie miałby sensu, gdyby nie falowniki sieciowe. Są one odpowiedzialne za przetworzenie pobranej mocy na prąd stały. Dzięki temu możemy wykorzystać go w naszym domu. Falownik jest także jednym z droższych urządzeń. Ważną rolę w zestawie fotowoltaicznym pełnią także regulatory ładowania, które są dostępne w tym miejscu https://sklep.ekotechnologia.eu/c/26/regulatory-ladowania.html. Stosuje się je między panelami słonecznymi a akumulatorem. Urządzenie to dba o żywotność akumulatora. Regulator dostosowuje napięcie do stanu naładowania akumulatora. Dzięki temu zabezpiecza go przed nadmiernym rozładowaniem lub też przeładowaniem. Regulatory PWM to najczęściej występujące urządzenia. Posiada on trzy tryby pracy, które dostosowuje do poziomu naładowania akumulatora. Działa na zasadzie ładowania pulsacyjnego. Krótkimi seriami wysokiego napięcia dostarcza energię do akumulatora. Tak samo działa MPPT. Jedyną różnicą jest to, że te regulatory współpracują z każdą baterią słoneczną, nawet  o napięciu dochodzącym do 150V. Uzupełnieniem systemu fotowoltaicznego są wszelkiego rodzaju bezpieczniki i przewody umożliwiające prawidłowe podłączenie.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.