Prawidłowo zbilansowana dieta konia sportowego sprawia, że ma on energię do wykonywania wymaganych od niego zadań. Jest także w stanie utrzymać koncentrację i skupić się na poleceniach wydawanych przez jeźdźca.
Pasze dla koni sportowych – konie ujeżdżeniowe
Dieta koni ujeżdżeniowych powinna być bogata w wysokiej jakości białko, a także włókna. To pierwsze potrzebne jest do wspomagania procesów stymulacji mięśni, utrzymania prawidłowej wydolności, a także wytrzymałości organizmu. Z kolei włókna mają poprawiać procesy trawienia, a także wspomagać organizm w pracy tlenowej. Włókna odpowiadają także po części za utrzymanie skupienia. W tym aspekcie niezwykle ważne są również zrównoważone proporcje skrobi i cukrów. Jak wiadomo to one odpowiadają za temperament konia. Przydatne okażą się również mieszanki ziół i antyoksydantów, które wspomogą krążenie i mięśnie. Pasze dla koni sportowych warto więc wybierać ostrożnie, dobrze analizując skład. Co więcej, trzeba pamiętać, że konieczna może się okazać dodatkowa suplementacja.
Pasze dla koni sportowych – konie skokowe
W przypadku koni skokowych jest podobnie. One również mają swoje konkretne wymagania warunkowane przez charakter pracy. Mowa tutaj przede wszystkim o opanowaniu nerwów, a także stałym dopływie nowych pokładów energii. To właśnie te dwa aspekty wpływają na powodzenie uczestnictwa w zawodach. Dlatego też zaleca się stosowanie pasz dla koni sportowych o sprawdzonych składach takich jak dostępne na stronie https://vital.sklep.pl/sport. Podwyższona zawartość antyoksydantów w paszy będzie odpowiadała za wysoki poziom energii, a także ochronę mięśni i układu kostnego przed urazami. Należy pamiętać o tym, że nagła mobilizacja organizmu do wysiłku musi być dla konia bezpieczna. W przeciwnym razie zostanie on narażony na zakwaszenie organizmu, które niesie bardzo negatywne skutki. Do nich należy między innymi sztywność mięśni. Suplementy z kolei powinny wspomagać procesy regeneracyjne, a także rozluźniać włókna mięśniowe. Z kolei zastosowanie sieczek będzie wskazane w procesach uzupełniania włókna i ograniczania zaburzeń pokarmowych.