Wiadomości z Sosnowca

Jak starannie zaplanować firmową toaletę?

  • Dodano: 2018-01-23 13:00

Przy wyposażeniu własnego biura lub ogólnie miejsca pracy zawsze należy kierować się dokładnymi wytycznymi, które ustanawiane są przez odpowiednie do tego organy. Dzieje się tak gdyż ma to na celu zachowanie naszej ergonomii pracy i postaranie się o jak najwydajniejsze i bezpieczne dla naszego zdrowia miejsce pracy. Przy ustalaniu wytycznych biorą udział specjaliści, którzy swoja znajomością ludzkiego ciała, jego potrzeb i ograniczeń chcą by nasze siedzenia i sprzęty ułatwiały nam pracę. Oczywiście nikt nie ingeruje w rzeczy, które dotyczyć mają naszych ulubionych lub dodatkowych przedmiotów. Tyczy się to jakiś obrazków, kalendarza, wzorku dywanika. Jednak gdy chodzi o nasze bezpieczeństwo i higienę, to są bezwzględni.

Najważniejsze bowiem jest to czy nasi przełożeni lub my sami zadbamy o to by nasze miejsce pracy było bezpieczne i higieniczne. To samo tyczy się również łazienki biurowej. Niezmiernie ważne jest by znalazły się w niej podstawowe przedmioty zapewniające na utrzymanie higieny osobistej w pracy. Oczywistym jest, że sama obecność toalety jest bezsprzecznie nieunikniona. To samo tyczy się źródła bieżącej wody by móc umyć ręce. Co jednak jeszcze jest nie do podważenia jeśli mamy na myśli firmową łazienkę? Przy toalecie powinien znaleźć się dozownik z papierem toaletowym.

Potrzeba jego występowania w toalecie chyba nie jest kwestią ani sporna ani jakkolwiek skomplikowaną, która potrzebuje wyjaśnień. Po prostu papier toaletowy zawsze musi znaleźć się w toalecie pracowniczej. Jego niewystępowanie jest jasnym pogwałceniem praw pracownika i obowiązków pracodawcy. Żeby zapewnić pracownikowi możliwość skorzystania z toalety, to największym minimum jakie musi się tam znaleźć to toaleta, papier toaletowy oraz źródło bieżącej wody by móc w nim umyć ręce. Kolejne elementy potrzebne w firmowej toalecie maja na celu umilić i sprawić by korzystanie z niej było bardziej higieniczne. Jak już jesteśmy w temacie mycia rąk to dobrze jest uzbroić się w mydło, które ma temu służyć. Najlepiej jeśli to mydło znajduje się w odpowiednim dozowniku. Dzięki temu możemy korzystać z mydła i wyzbyć się wszelkich ewentualnych zarazków oraz zapewnić dłoniom miłe odświeżenie oraz zapach. Badania dowiodły, że nie wycierając lub nie susząc rąk dokładnie po ich umyciu, możemy doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju bakterii i chorób skórnych. Dlatego w firmowej łazience powinny znaleźć się przyrządy służące dokładnemu wysuszeniu rąk.

Mianowicie dotyczy to głównie suszarki do rąk lub dozownika z ręcznikami papierowymi. Musi również znaleźć się na miejscu kosz na śmieci, gdzie moglibyśmy wyrzucać ewentualne zużyte ręczniki papierowe. Zapewniając zakup tych sprzętów do łazienki firmowej dbamy o pracowników. Kolejne sprzęty, które powinny znaleźć się w naszej firmowej łazience to na pewno elegancka szczotka do toalety oraz odświeżacz powietrza. Te dwa elementy łazienkowego wyposażenia poprawią czystość i komfort korzystania z łazienki. W ten sposób wyposażając łazienkę, zapewniamy pracownikom wygodę z jej korzystania oraz działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Nie zapomnij o osobach niepełnosprawnych...

Wszelkie budynki użyteczności publicznej jak na przykład szkoły, urzędy miasta i gminy, oddziały KRUS u czy Zakładu ubezpieczeń społecznych są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiadają między innymi podjazdy , windy -są pozbawione progów architektonicznych . Coraz częściej ułatwienia dla inwalidów spotykane są również w nowoczesnych centrach handlowych , restauracjach , lotniskach,czy wyremontowanych dworcach kolejowych. Elementy wyposażenia które nie sa istotne dla zdrowego człowieka często mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania dla osób niepełnosprawną ruchowo.

Czym dokładnie powinien cechować się budynek przyjazny osobom z upośledzeniem ruchowym?

zacznijmy od wejścia do budynku- najlepiej gdyby poziom parteru budynku był na tym samym poziomie co poziom gruntu. Nie jest to byt często spotykane w starszym budownictwie oraz budownictwie jednorodzinnym-głównie ze względów klimatycznych. Na szczęście w budynkach handlowych i usługowych parter budynku równy jest poziomowi chodnika. Jeśli jednak poziom budynku znajduje się nad poziomem chodnika możemy przed wejściem ustawić specjalną windę lu wykonać podjazd wyposażony w uchwyty dla niepełnosprawnych . Pamiętajmy jednak że wjazd na podjazd niepowinien przypominać wspinaczki na na Rysy. Podjazd powinien być możliwie jak najłagodniejszy oraz wyposażony w uchwyt dla niepełnosprawnych wysokiej jakości które będą wstanie zapewnić bezpieczne użytkowanie.Przede wszystkim uchwyty dla niepełnosprawnych powinny być gładkie,najlepiej wykonane ze stali malowanej proszkowo ,co zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkowania w każdych warunkach pogodowych ,przez długi czas od montażu podjazdu. Najcięższa sytuacja spotykana jest w budynkach wykonanych w czasach PRL - blokach z wielkiej płyty. Nie ma tam bowiem możliwości wykonania podjazdu o łagodnym nachyleniu ze względu na brak miejsca na klatce schodowej. Aby dotrzeć do windy należy pokonać półpiętro , co w cale nie jest najłatwiejszym zadaniem. Jedynym rozwiązaniem może okazać się pomoc bliskiej osoby bądż sąsiada. Kilka razy spotkałem się też ze stalowym podjazdem ułożonym na schodach wraz ze specjalnymi uchwytami dla niepełnosprawnych, a raz nawet z wyciągarką znaną z wyścigów terenowych. Kolejnym istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie łazienki pod potrzeby osoby niepełnosprawnej. Ważne aby w miarę możliwości nie było uskoku między łazienką a korytarzem. Niezwykle istotne jest również wyposażenie pomieszczenia w uchwyty łazienkowe dla inwalidy w okolicach toalety i wanny bądż prysznica co pozwoli choremu na samodzielne korzystanie z toalety. Pamiętajmy również że poręcze powinny być wykonane z materiału najwyższej jakości i odpowiednio przymocowane do ściany aby nie spowodowały jeszcze większego uszczerbku na zdrowiu Kolejnym błędem jest założenie zbyt wąskich drzwi łazienkowych przez co nawet nie można dostać się do środka łazienki. Drzwi powinny mieć wymiar co najmniej 90cm choć oczywiście im więcej tym lepiej. Warto również zadbać o to by kafelki posiadały jak najwyższą klasę antypoślizgowości i były równo ułożone.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Jadzia

    W szeregach u siebie w pacy mam osobę niepełnosprawną i łazienka jest przystosowana pod nią. Przede wszystkim duży metraż ma, wsyztkie uchwyty itd. Na wc jest deska myjąca uspa. Szef podobno na nią dofinansowanie dostał. Oczywiście wszytko typu wc czy umywalka jest obsadzone niżej żeby nie było problemów z umyciem rąk itd.

  • Dociekliwy

    Same uchwyty itp. A co z inwalidami których inwalidztwo polega na braku rąk? Nie tylko uchwyty by się w ich przypadku przydały...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.