Sosnowieckie Egzotarium, które od blisko 60-ciu lat nie było modernizowane przejdzie gruntowne zmiany, a to wszystko już na początku przyszłego roku. Miejsce to nazywać się będzie Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium.
Przebudowa, która ma się rozpocząć w styczniu 2019 roku planowo ma trwać 2 lata i tak jak dotychczas, Egzotarium będzie pełniło funkcję edukacyjną dotyczą rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Ekspozycja projektowana jest przez ten sam zespół projektantów, który wybudował wrocławskie Afrykarium. Gmina uzyskała na ten projekt 15,3 mln złotych dofinansowania, a szacowany koszt inwestycji wynosi 43 mln złotych, jednak dokładna kwota będzie znana dopiero za miesiąc po sporządzeniu dokładnych kosztorysów. Na projekt składa się utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium, co planowo ma kosztować 37 mln zł oraz rewitalizacja 42 ha terenów zielonych w Parku Tysiąclecia o kwocie 6 mln zł.
Odwiedzający rozpoczynać zwiedzanie będą na poziomie -1, gdzie zobaczą m.in. ogromne akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, rybami Amazonii, jeziora Malawi i dorzecza Missisipi. Kolejnym etapem jest Palmiarnia na poziomie 0. Tam dominować będą rośliny, ale zobaczyć będzie można tam również żółwia stepowego, gekona lamparciego czy jaszczurkę perłową. Następnie goście udają się na zewnątrz, gdzie drewniana kładka prowadzić będzie ponad wodą do rodzimego zbiorowiska szuwarowego. Tam znajdować się będą rośliny, które są zagrożone wyginięciem. Później zwiedzający trafią na pustynie i obejrzą tam m.in. kaktusy, a po przejściu tego terenu znajdą się w lasach deszczowych Amazonii i będą mogli poobserwować różnego rodzaju ptaki, papugi czy żółwie oraz roślinność tamtejszych obszarów. Zwiedzający, dzięki specjalnie zaprojektowanej zagłębiającej się w terenie ścieżce, będą mieć szansę oglądania gadów zarówno nad, jak i pod wodą. Ostatnim etapem zwiedzania będzie poziom +1, gdzie goście będą mogli skorzystać z kina edukacyjnego, jak również zapoznać się z ekspozycjami stałymi i czasowymi.
W budynku mają także powstać dwie nowoczesne klasy lekcyjne z komputerami i mikroskopami, gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii. Będzie to miejsce do prowadzenia warsztatów czy wykładów, z widokiem na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni.