Wiadomości z Sosnowca

Ponad 15 mln zł dofinansowania na budowę nowego Egzotarium

  • Dodano: 2019-03-14 07:00, aktualizacja: 2019-03-14 07:41

Sosnowiec otrzymał 15,3 mln zł dofinansowania na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium oraz zagospodarowanie terenów Parku Tysiąclecia przy ul. Baczyńskiego. W najbliższych miesiącach ogłoszony zostanie przetarg na budowę nowoczesnego obiektu, którego koszt szacowany jest na 37 mln zł. Nowe Egzotarium ma powstać w ciągu dwóch lat.

Obecne Egzotarium zamieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium.  W założeniu ma zachować dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności. To jeden z symboli miasta. Nie ma chyba takiej osoby w mieście, która przynajmniej raz nie odwiedziłaby tego miejsca. Obiekt od lat prosił się o nowe życie i takie niebawem dostanie – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowe Egzotarium będzie również pełniło funkcję edukacyjną dotyczącą rodzimych gatunków roślin i zwierząt

Dzięki realizacji inwestycji w Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium (CEE) będziemy mogli podziwiać kolekcję ryb dorzecza Przemszy, a otoczenie budynku będą stanowić rodzime siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna. W budynku powstaną dwie nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp., gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii. Będzie tam można prowadzić warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. Powstanie również mini kino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny, dotyczący rodzimej przyrody. Korytarze i hole CEE stanowić będą przestrzeń ekspozycyjną dla wystaw stałych i czasowych. W budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia – opisuje Grażyna Kowalska z Wydziału Inwestycji Miejskich UM w Sosnowcu.  

Ścieżkę edukacyjną wewnątrz budynku zwiedzający będzie zaczynał od poziomu -1

W tej części CEE znajdą się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także z rybami z całego świata m.in. duch amazoński czy pielęgnica szmaragdowa. W terrariach aqaterrariach będzie można podziwiać też gady i owady m.in. zaskrońca i pająka topika, jak również anakondę zieloną.Następnie ścieżka edukacyjna będzie prowadziła zwiedzającego do Palmiarni na poziom parteru. Palmiarnia nie będzie jak dotychczas jedynie ogrodem botanicznym. Na tym poziomie głównymi eksponatami będą rośliny, ale wśród roślin projektantom udało się znaleźć  miejsce także dla zwierząt – wyjaśnia Grażyna Kowalska.

Sama palmiarnia podzielona będzie na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynną i tropikalną, w każdej panować będą inne warunki.

Sterowanie klimatem odbywać się będzie poprzez zapewnienie prawidłowej temperatury, wilgotności i światła, tak aby warunki zbliżone były jak najbardziej do tych panujących w naturze. Podróż po CEE Egzotarium kończyć się będzie na szczycie rampy, która kieruje zwiedzających na poziom +1. W tym miejscu znajdują się sale lekcyjne, przestrzeń wystawiennicza wystaw stałych czasowych, kino edukacyjne, a także w kawiarnia, w której zwiedzający będą mogli odpocząć po długim zwiedzaniu – dodaje Kowalska.

Ale to nie koniec atrakcji. Otoczenie CEE także będzie pełnić role edukacyjną, wzdłuż szklanej elewacji palmiarni zostanie wybudowany długi zbiornik wodny, gdzie zostanie utworzone  rodzime zbiorowisko szuwarowe. Mieszkańcy będą mieli także możliwość odpocząć w cieniu drzew grądu środkowoeuropejskiego.

Rewitalizację przejdą także ponad 42 hektary milowickiego Parku Tysiąclecia.

Po Parku Fusińskiego i Egzotarium to kolejna inwestycja miasta w tereny rekreacyjne. Park Tysiąclecia lata świetności dawno ma już za sobą. Z biegiem lat, w wyniku braku opieki park zarósł w sposób samoistny i nieuregulowany.

Cała powierzchnia nosi liczne ślady poprzedniego zagospodarowania, jednocześnie jest to teren cenny przyrodniczo, stanowiący zieloną ostoję w silnie zurbanizowanym regionie - chętnie odwiedzaną przez mieszkańców. W ramach rewitalizacji planowane są nasadzenia rodzimych gatunków roślin i usunięcie inwazyjnych. Stopniowo wymieniany będzie drzewostan, w sumie nasadzonych zostanie ponad 11 tysięcy drzew w tym dąb szypułkowy, lipę drobnolistną, buk zwyczajny, grab pospolity, jesion wyniosły, klon jawor i modrzew europejski. Zrewitalizowany zostanie również staw, tzw. Rów Kalny.

W parku powstaną dwie piękne ścieżki edukacyjne

Dłuższa, mająca prawie 1,5 km, będzie przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Wzdłuż niej znajdą się informacje opisujące przyrodę znajdującą się w parku. Krótsza, 500-metrowa droga, będzie służyć dzieciom i zostanie nazwana "Ścieżką Leśnych Przeżyć". Wzdłuż niej powstaną budki dla ptaków, drewniane grzybki oraz tropy zwierząt. Powstanie również oświetlenie, mała architektura i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Projekt na który Gmina uzyskała 15,3 mln zł składa się z dwóch komponentów - utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej - Egzotarium i rewitalizacji 42 ha terenów zielonych w Parku Tysiąclecia. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 43 mln zł. w tym Projekt Centrum Edukacji Ekologicznej - Przebudowa obiektu Egzotarium 37 mln zł, a rewitalizacja Parku Tysiąclecia 6 mln zł. Należy podkreślić, że dopiero za miesiąc znana będzie kwota po kosztorysach. Na oba projekty Gmina uzyskała dofinansowanie ze środków programu RPO działanie 5.4.3 - Ochrona różnorodności biologicznej na kwotę 15,3 mln złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również