Wiadomości z Sosnowca

Twoje dane-Twoja sprawa. Projekt Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu

  • Dodano: 2021-02-19 09:00, aktualizacja: 2021-02-22 14:13

W dobie powszechnego dostępu do Internetu, mediów społecznościowych oraz dynamicznego rozwoju technologii i usług cyfrowych, jak również zdalnego nauczania, niezwykle istotna staje się kwestia zapewnienia właściwej ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych.

Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu od dwóch lat realizuje Program „Twoje dane - Twoja sprawa”. Edukacja w zakresie ochrony danych i prawa do prywatności to jeden z priorytetów działań UODO. Program realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Rzecznika Praw Dziecka.

- Nasza placówka realizuje go, podnosząc tym samym świadomość i wiedzę oraz uwrażliwiając słuchaczy na kwestie związane z ochroną danych osobowych - podkreśla Renata Dusza, dyrektor RCKU w Sosnowcu.

Aktualnie słuchacze biorą udział w organizowanym przez koordynatora konkursie „Chronię swoje dane – Moje dane moja sprawa”, którego celem jest przygotowanie prezentacji przedstawiającej bezpieczne działania, w których prywatność i dane osobowe są chronione.

- Głównym celem Programu jest również edukowanie słuchaczy i prowadzenie zajęć dotyczących tematyki ochrony danych osobowych w przyszłych zawodach naszych słuchaczy. Ochrona danych w placówkach służby zdrowia, w salonach kosmetycznych, w żłobkach, klubikach dziecięcych i miejscach terapii. Zawody medyczne i socjalne wymagają szczególnej uwagi na swoich klientów i pacjentów z uwzględnieniem zmian w zakresie przetwarzania i ochrony danych w placówkach medycznych, w placówkach w których przebywają dzieci, w tym dotyczących m.in.: udzielania informacji i dostępu do danych,usuwania, ograniczania przetwarzania i przenoszenia tych danych, obowiązków podmiotów przetwarzających dane medyczne, tajemnicy zawodowej osób zatrudnionych w służbie zdrowia, w salonach kosmetycznych w domach opieki, w placówkach w których przebywają dzieci - mówi Magdalena Paluch, kordynator projektu.

- Czy nie jest to ważne dla przyszłych, kosmetyczek, asystentek czy higienistek stomatologicznych, opiekunów medycznych, terapeutów zajęciowych, opiekunek dziecięcych, opiekunów osób starszych, techników elektroradiologów, techników masażystów, asystentów osób niepełnosprawnych? Na pewno tak i dlatego realizujemy te działania i zapraszamy do naszej placówki w której zmienisz zawód, zdobędziesz nowe kwalifikacje i będziesz pracować na rzecz osób potrzebujących Twojego ciepła, empatii, profesjonalizmu i zaangażowania - zapewnia dyrektor placówki.

Przypomnijmy, że w placówce można kształcić na następujących kierunkach: technik elektroradiolog, masażysta, technik usług kosmetycznych, opiekunka dziecięca, terapeuta zajęciowy, higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej.

- Trwa właśnie nabór na kolejny rok szkolny. Po więcej informacji można dzwonić pod nr tel. 32 292 01 91 lub mailować na adres rckumed@rcku.nazwa.pl - dodaje dyrektor Dusza.


Źródło: UM Sosnowiec

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.