Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiec: Nie będzie centrum handlowego, będą mieszkania?

  • Dodano: 2020-07-06 11:00

Prezydent Sosnowca kilka tygodni temu spotkał z przedstawicielami firmy Euro Mall, która jest właścicielem terenu przy ulicy Staszica. To właśnie na tym obszarze znajduje się stara wieża wyciągowa i fragment muru dawnej Huty Katarzyna wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków.

Spotkaliśmy się przedstawicielami firmy i muszę powiedzieć, że bardzo dobrze nam się rozmawiało. Otrzymaliśmy zapewnienie o współpracy oraz chęć przekazania miastu działki, na której znajduje się zabytkowa wieża, wraz z odcinkiem muru. Sugerowaliśmy też zmianę koncepcji zagospodarowania terenu. Właśnie dotarło do nas pismo podtrzymujące ustalenia  – informuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Firma wstrzymała wszystkie prowadzone przez siebie w tym rejonie prace.

Jesteśmy świadomi jaką wartość historyczną dla mieszkańców i miasta ma ten teren. Dlatego chcielibyśmy ewentualną inwestycję zrealizować przy wykorzystaniu walorów historycznych terenów – napisali w piśmie przedstawiciele Euro Mall Polska.

Spółka od wielu lat planowała przy ulicy Staszica budowę centrum handlowego

To jednak może się zmienić. Firma wystąpiła właśnie z wnioskiem o zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dla terenu którego jest właścicielem. Zamiast centrum handlowego rozważa budowę nowych mieszkań.

To może być świetne rozwiązanie i zapewne się spodobać mieszkańcom, którym zależy na zachowaniu historii i tożsamości tego terenu.  Samo osiedle może doskonale współgrać z zabytkowymi elementami. Właśnie o tym rozmawialiśmy na spotkaniu. Już rozpoczęliśmy pracę nad koncepcją wprowadzania zmian w studium, które pozwolą na wybudowanie w tym miejscu mieszkań – mówi Arkadiusz Chęciński.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • marusia

    a co z remontem ulicy i cało dzielnicą

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.