Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz zwołał w piątek rano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone ocenie zagrożeń związanych z narastającą na terenie całego kraju falą pożarów wysypisk oraz magazynów składowania odpadów. W ostatnich dniach podobne pożary wybuchały także w Śląskiem.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego.
Tylko w tym roku strażacy odnotowali 23 pożary na składowiskach śmieci w województwie. Aż czterokrotnie doszło do takich zdarzeń w Jastrzębiu – Zdroju, w ostatnich dniach zaś płonęły odpady w Piekarach Śl., Zabrzu i Bytomiu. Jak tłumaczyli inspektorzy ochrony środowiska, w województwie funkcjonuje 19 składowisk śmieci, pozostałe zaś to magazyny do przechowywania odpadów i to tam najczęściej dochodzi do pożarów.
Kluczowa jest tutaj aktualna i pogłębiona ocena stanu składowisk oraz ciągły monitoring zagrożeń – wskazywał wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.
Zgodnie bowiem z prawem samorządy mają kompetencje do kontrolowania wysypisk, które znajdują się na terenie ich gmin.
Mamy nadzieję, że prezydenci, burmistrzowie i wójtowie pomogą nam w ustalaniu sytuacji dotyczącej wysypisk. Muszą wiedzieć, jakie zagrożenie może wystąpić na ich terenie i z czym mogą mieć do czynienia – mówił Tadeusz Sadowski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Katowicach.
Dlatego też właśnie do włodarzy gmin i powiatów na początku przyszłego tygodnia wojewoda śląski wyjdzie z apelem, aby przeprowadzili kontrole składowisk pod kątem zagrożenia pożarowego oraz na bieżąco reagowali w przypadku nielegalnego składowania. Nacisk zostanie również położony na inwentaryzację miejsc potencjalnie niebezpiecznych, w których znajdują się instalacje przetwarzania odpadów.
Po otrzymaniu od samorządów informacji będziemy mogli przygotować mapę takich miejsc, co ułatwi ich kontrolowanie – podsumował wicewojewoda Jan Chrząszcz.
Zwrócił się także do Inspektoratu Transportu Drogowego o wzmożoną czujność jeśli chodzi o transport śmieci. Jak zapowiedział Rafał Kasprzyk z katowickiej ITD, od 4 czerwca do 8 lipca na śląskich drogach trwa akcja „Demeter” prowadzona właśnie pod kątem kontroli samochodów ciężarowych przewożących materiały niebezpieczne i odpady.