Wiadomości z Sosnowca

Ruszyła kampania społeczna Państwowej Komisji ds. Pedofilii #RozmawiajReaguj

  • Dodano: 2023-03-17 07:00, aktualizacja: 2023-03-16 19:55

Dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego. Zawsze 100% odpowiedzialności leży po stronie sprawcy. Istotą pierwszej kampanii społecznej Państwowej Komisji jest rozbudzenie w dorosłych, w szczególności w opiekunach dzieci i młodzieży, świadomości i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań dzieciom, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone. W akcję włączyli się policjanci.

 #RozmawiajReaguj - pierwsza kampania społeczna PKDP

Bezpieczne i wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo, możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych! Każdego roku tysiące dzieci pada ofiarą przemocy seksualnej. Skrzywdzone dziecko czuje strach i wstyd. Ale to nie dzieci są winne. Winny jest sprawca i każdy, kto wie, ale nie reaguje. Dziecko, które nie czuje wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek. Ten problem może dotyczyć każdego dziecka. Nie bądź obojętny!

Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 roku życia opracowała raport, z którego wynika, że ofiarami przemocy seksualnej padają najczęściej dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W czasie zdarzenia 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców, czy opiekunów. Niestety, w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył niczego niepokojącego. Informacja o tym była przekazywana przez dziecko.

Dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego - zawsze 100% odpowiedzialność leży po stronie sprawcy. Istotą pierwszej kampanii społecznej Państwowej Komisji jest więc rozbudzenie w dorosłych opiekunach świadomości i umiejętności właściwego podejścia do dziecka skrzywdzonego. W szczególności celem jest zdjęcie z dzieci poczucia winy i wstydu oraz zapobieganie ponownemu zranieniu po wyjściu sprawy na jaw.

Gdy zauważysz, że dziecko jest przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj.

  • ROZMAWIAJ – nie lekceważ tego, co mówi dziecko. Daj mu możliwość wyrażenia własnych uczuć, ale nie wypytuj o szczegóły, jeśli nie jest na to gotowe. Nie zarzucaj go pytaniami i własnymi wątpliwościami. Nie naciskaj;
  • SŁUCHAJ – dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Musi wiedzieć, że je wysłuchasz. Szczególnie gdy dzieje się coś niepokojącego. Nie pozostawiaj go samego z jego lękami i pytaniami. Daj dziecku przyzwolenie na wyjawienie trudnych uczuć;
  • UWIERZ – dopuść do siebie myśl, że dziecko spotkała krzywda i pamiętaj, że sprawca jest w stu procentach winny. Dziecko nigdy nie odpowiada za czyjeś złe zachowania i intencje. Stań po jego stronie. To właśnie teraz najbardziej Cię potrzebuje;
  • REAGUJ – jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka – reaguj. Zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111, lub 800 12 12 12. Nie bój się prosić o wsparcie. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie. Dane znajdziesz na stronie: www.pkdp.gov.pl.

Nie wybaczysz sobie, że nie uwierzyłeś

#RozmawiajReaguj

Pomóż uświadomić innych

Odczytując kod QR z plakatu, można przenieść się na stronę kampanii. Są tam umieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia lub wykorzystania seksualnego dziecka tak, aby dać mu odpowiednie wsparcie.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również