Wiadomości z Sosnowca

Olimpiada geograficzna w "Żyletce"

  • Dodano: 2018-02-16 08:30, aktualizacja: 2018-02-16 20:31

W dniach 10-11 lutego br. w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego – w sosnowieckiej „żyletce” – swoją wiedzę w ramach XLIV Olimpiady Geograficznej działającej przy Polskim Towarzystwie Geograficznym sprawdzało 88 najlepszych geografów ze szkół ponadgimnazjalnych i 3 uczniów z gimnazjów całego województwa śląskiego.

Znowu była to najliczniejsza ekipa spośród czternastu, które jednocześnie startowały w całej Polsce. Zawody sobotnie polegały na rozwiązywaniu zadań testowych. Do niedzielnego quizu i odpowiedzi ustnych Jury zakwalifikowało 28 uczniów
z najwyższą punktacją. Warto odnotować, że w grupie tej znalazło się w tym roku więcej zawodniczek, niż przed rokiem!

Tradycyjnie – gdy zawodnicy rozwiązują bardzo trudne podejścia testowe – opiekunom proponuje się wysłuchanie wykładu naukowego. W tym roku pracownik Wydziału Nauk o Ziemi UŚ - dr Jarosław Badera - przedstawił problem konfliktów społecznych na tle środowiskowym związanych z górnictwem. Z kolei w oczekiwaniu na ogłoszenie ostatecznych wyników wszyscy obecni mogli wysłuchać prelekcji dr Krystyny Kozioł z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - laureatki 2 Olimpiad sprzed ok. 10 lat, absolwentki WNoZ UŚ. Opowiedziała nam o swojej ciekawej drodze od Olimpiady Geograficznej do poważnych badań polarnych na Spitsbergenie.

Jak podaje redakcja Silesia Informacje łączna punktacja dwudniowych zawodów wyłoniła najlepszych geografów województwa śląskiego i najlepsze szkoły. Są to: Przemysław MAZUR z  III LO  w Katowicach (opiekun mgr Olga BYTNIEWSKA), Szymon MOL z I klasy Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej (opiekun mgr Marek WÓJTOWICZ) oraz Marcin WICIK  z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Uniwersyteckiego I LO w Chorzowie (opiekun mgr Tomasz FABJAŃSKI). Wszyscy trzej startowali w ubiegłorocznych zawodach centralnych w Suwałkach zdobywając tytuł finalisty bądź nawet (Sz. Mol, najmłodszy) laureata. Szymon Mol – najlepszy gimnazjalista w Polsce – startował w Baltic iGeo czyli Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej.  Warto dodać, że wielu zawodników bierze udział nie tylko w OG, ale sprawdza swoją wiedzę również w innych olimpiadach. Zdobywca VIII miejsca Wojciech HASKA (III LO Katowice) przygotowuje się jednocześnie  do startu w 3 innych zawodach (O. Wiedzy o Unii Europejskiej, O. Statystycznej i O. Lingwistyki Matematycznej). Sosnowieckie szkoły średnie były reprezentowane przez IV LO im. St. Staszica.

- Pozyskaliśmy wyjątkowo dużo sponsorów, wśród nich znalazł się także sosnowiecki Wydział Kultury i Promocji Miasta. Główną nagrodę – wycieczkę do Pragi – ufundowało Biuro Podróży Sun Alee. Na Liście sponsorów są przede wszystkim: Prezydent Miasta Katowice, Urząd  Marszałkowski, Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, Muzeum Śląskie, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM, Śląska Organizacja Turystyczna. Olimpiada Geograficzna wymagająca sprawnego dojazdu na Wydział Nauk o Ziemi ze wszystkich stron województwa poprosiła o powiększenie puli nagród i upominków naszych przewoźników Spółkę Tramwaje Śląskie i Komunikacyjny Związek Komunalny GOP, popularny KZK GOP. Z kolei Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy obdarował naszych najlepszych zawodników swoimi najnowszymi publikacjami - relacjonowała Elżbieta Markowiak, sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej.

W pierwszych dniach marca Komitet Główny Olimpiady Geograficznej w Warszawie ogłosi listę uczniów-uczestników zawodów centralnych, które przygotowuje w tym roku (19-22 IV) przodujące liceum  ogólnokształcące w Zamościu. Po nieprzeciętnych sukcesach w rosyjskim Twerze, kiedy to polska drużyna (na czterech zawodników dwaj pochodzili z naszego okręgu) okazała się najlepsza na świecie i nieco mniejszych osiągnięciach w dalekim Pekinie, a ostatnio po wygraniu całej Olimpiady w Belgradzie (sierpień 2017) można się spodziewać, że również w tej edycji Olimpiady zawodnicy z naszego okręgu staną na wysokości zadania i zarówno na Lubelszczyźnie, a może nawet w Kanadzie będą w gronie najlepszych młodych geografów całego świata.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również