W dniach 10-11 lutego br. w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego – w sosnowieckiej „żyletce” – swoją wiedzę w ramach XLIV Olimpiady Geograficznej działającej przy Polskim Towarzystwie Geograficznym sprawdzało 88 najlepszych geografów ze szkół ponadgimnazjalnych i 3 uczniów z gimnazjów całego województwa śląskiego.
Znowu była to najliczniejsza ekipa spośród czternastu, które jednocześnie startowały w całej Polsce. Zawody sobotnie polegały na rozwiązywaniu zadań testowych. Do niedzielnego quizu i odpowiedzi ustnych Jury zakwalifikowało 28 uczniów
z najwyższą punktacją. Warto odnotować, że w grupie tej znalazło się w tym roku więcej zawodniczek, niż przed rokiem!
Tradycyjnie – gdy zawodnicy rozwiązują bardzo trudne podejścia testowe – opiekunom proponuje się wysłuchanie wykładu naukowego. W tym roku pracownik Wydziału Nauk o Ziemi UŚ - dr Jarosław Badera - przedstawił problem konfliktów społecznych na tle środowiskowym związanych z górnictwem. Z kolei w oczekiwaniu na ogłoszenie ostatecznych wyników wszyscy obecni mogli wysłuchać prelekcji dr Krystyny Kozioł z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - laureatki 2 Olimpiad sprzed ok. 10 lat, absolwentki WNoZ UŚ. Opowiedziała nam o swojej ciekawej drodze od Olimpiady Geograficznej do poważnych badań polarnych na Spitsbergenie.
Jak podaje redakcja Silesia Informacje łączna punktacja dwudniowych zawodów wyłoniła najlepszych geografów województwa śląskiego i najlepsze szkoły. Są to: Przemysław MAZUR z III LO w Katowicach (opiekun mgr Olga BYTNIEWSKA), Szymon MOL z I klasy Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej (opiekun mgr Marek WÓJTOWICZ) oraz Marcin WICIK z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Uniwersyteckiego I LO w Chorzowie (opiekun mgr Tomasz FABJAŃSKI). Wszyscy trzej startowali w ubiegłorocznych zawodach centralnych w Suwałkach zdobywając tytuł finalisty bądź nawet (Sz. Mol, najmłodszy) laureata. Szymon Mol – najlepszy gimnazjalista w Polsce – startował w Baltic iGeo czyli Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej. Warto dodać, że wielu zawodników bierze udział nie tylko w OG, ale sprawdza swoją wiedzę również w innych olimpiadach. Zdobywca VIII miejsca Wojciech HASKA (III LO Katowice) przygotowuje się jednocześnie do startu w 3 innych zawodach (O. Wiedzy o Unii Europejskiej, O. Statystycznej i O. Lingwistyki Matematycznej). Sosnowieckie szkoły średnie były reprezentowane przez IV LO im. St. Staszica.
- Pozyskaliśmy wyjątkowo dużo sponsorów, wśród nich znalazł się także sosnowiecki Wydział Kultury i Promocji Miasta. Główną nagrodę – wycieczkę do Pragi – ufundowało Biuro Podróży Sun Alee. Na Liście sponsorów są przede wszystkim: Prezydent Miasta Katowice, Urząd Marszałkowski, Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, Muzeum Śląskie, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM, Śląska Organizacja Turystyczna. Olimpiada Geograficzna wymagająca sprawnego dojazdu na Wydział Nauk o Ziemi ze wszystkich stron województwa poprosiła o powiększenie puli nagród i upominków naszych przewoźników Spółkę Tramwaje Śląskie i Komunikacyjny Związek Komunalny GOP, popularny KZK GOP. Z kolei Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy obdarował naszych najlepszych zawodników swoimi najnowszymi publikacjami - relacjonowała Elżbieta Markowiak, sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej.
W pierwszych dniach marca Komitet Główny Olimpiady Geograficznej w Warszawie ogłosi listę uczniów-uczestników zawodów centralnych, które przygotowuje w tym roku (19-22 IV) przodujące liceum ogólnokształcące w Zamościu. Po nieprzeciętnych sukcesach w rosyjskim Twerze, kiedy to polska drużyna (na czterech zawodników dwaj pochodzili z naszego okręgu) okazała się najlepsza na świecie i nieco mniejszych osiągnięciach w dalekim Pekinie, a ostatnio po wygraniu całej Olimpiady w Belgradzie (sierpień 2017) można się spodziewać, że również w tej edycji Olimpiady zawodnicy z naszego okręgu staną na wysokości zadania i zarówno na Lubelszczyźnie, a może nawet w Kanadzie będą w gronie najlepszych młodych geografów całego świata.