Wiadomości z Sosnowca

Nie klikaj w linki wysyłane od nieznajomych! Kolejne ofiary oszustwa internetowego

  • Dodano: 2021-05-21 09:45

Oszuści wykorzystują nową funkcję dostępną w internetowym serwisie ogłoszeniowym, aby wyłudzać dane osobowe oraz dane kart płatniczych użytkowników serwisu. Kontaktują się za pomocą komunikatorów internetowych i wysyłają fałszywe linki, aby sfinalizować transakcję. Ostrzegamy! Nie wchodźmy w nieznane linki i nie przekazujmy swoich danych. Nie klikajmy w linki przesłane mailem bądź sms-em.

W jednym z internetowych serwisów ogłoszeniowych pojawiła się opcja, która miała zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. To bezpośrednie transakcje i dostawy we współpracy z firmami kurierskimi. Oszuści znaleźli sposób, jak ją wykorzystać. Próbują wyłudzić dane osobowe użytkowników serwisu oraz dane karty płatniczej.

Ostatnio sosnowieccy policjanci z Komisariatu Policji II przyjęli dwa zawiadomienia dotyczące tego właśnie rodzaju przestępstwa. W pierwszym przypadku pokrzywdzona straciła w ciągu kilku minut 3900 złotych, w drugim, potencjalna ofiara oszustów zorientowała się, że to próba wyłudzenia danych i do przestępstwa nie doszło.

Podszywają się pod inne strony

Oszuści tworzą fałszywe strony imitujące wyglądem witrynę płatności jednego z internetowych serwisów ogłoszeniowych. Aby sfinalizować transakcję, wiadomości z linkami przekierowującymi na fałszywe strony są wysyłane przez komunikatory internetowe. Po wejściu na fałszywą stronę użytkownikowi pokazuje się proces zamówienia przesyłki. Aby opłacić usługę kurierską, mamy podać różne dane osobowe, w tym numer karty płatniczej i kod zabezpieczeń. Kolejny krok to przekierowanie do aplikacji bankowej i tak ofiary tracą ze swojego konta oszczędności.

Pamiętajmy: Nigdy nie klikamy w linki przesłane nam mailem bądź sms-em od nieznanych nam nadawców! Korzystając z platform sprzedażowych, zapoznajmy się z regulaminem zakupów, bądź sprzedaży i nie gódźmy się na żadne odstępstwa od tego regulaminu czy alternatywny kanał płatności. Tylko korzystając z portali sprzedażowych ostrożnie i zgodnie z regulaminem, mamy szanse uniknąć prób oszustwa i nie stracić naszych pieniędzy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również