W maju br. swój finał w sądzie znalazło śledztwo prowadzone przez Funkcjonariuszy PSG w Sosnowcu, nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Hajnówce.
Śledztwo dobiegło końca
W październiku 2022 roku, w rejonie miejscowości Hajnówka (woj. podlaskie) funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Białorusi, który przewoził w samochodzie pięciu cudzoziemców. Przewożone osoby nie posiadały żadnych dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium RP. Jak się okazało, obcokrajowcy przekroczyli granicę z Białorusi do Polski niezgodnie z przepisami, a następnie chcieli dostać się w głąb Unii Europejskiej.
Mundurowi z PSG w Sosnowcu w toku postępowania przygotowawczego zgromadzili materiał dowodowy, który – mimo że kurier nie przyznał się do popełnionego czynu - pozwolił wnieść przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu. W toku czynności prowadzonych przez Straż Graniczną, Białorusin został zatrzymany, osadzony w areszcie śledczym, a także zostało zastosowane wobec mężczyzny zabezpieczenie majątkowe w postaci zajęcia samochodu osobowego o szacunkowej wartości około 64 tysięcy zł.
Białorusin został oskarżony o pomocnictwo w organizowaniu innym osobom przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, tj. o czyn z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 264 § 3 kk, który zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Straż Graniczna przypomina, ku przestrodze dla osób poszukujących szybkiego zarobku, iż w orzecznictwie przyjęto, że „"organizowanie" innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej (art. 264 § 3 k.k.) nie musi sprowadzać się wyłącznie do starań o zapewnienie samego fizycznego przekroczenia tej granicy wbrew przepisom. Może bowiem polegać również na staraniach o zapewnienie miejsc przechowania dla osób nielegalnie przekraczających granice Rzeczypospolitej Polskiej lub środków przewozu tychże osób do określonych miejsc.” (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 24 października 2017 r., sygn. akt II AKa 200/17).