Wiadomości / Atrakcje Śląska Sosnowiec  

Wielkie poszukiwania wielkanocnych jajek w Piekarach Śląskich [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-04-08 17:30:00

Wielkanoc, jak każde święta, związana jest z wieloma zwyczajami. Jednym z nich jest poszukiwanie wielkanocnych jajek. Nie jest to polska tradycja, bowiem przywędrowała do nas z Europy Zachodniej. Z roku na rok zwyczaj ten zdobywa coraz większą popularność, a poszukiwania jajek organizowane są przez wiele miast. Jednym z nich są Piekary Śląskie.

Szukanie wielkanocnych jajek w Piekarach Śląskich 2023

W Wielką Sobotę, 8 kwietnia, w Piekarach Śląskich miało miejsce wielkie poszukiwanie wielkanocnych jajek. Wydarzenie zorganizowane przez radnego Stanisława Plajznera, Obywatelski Klub Radnych, miasto Piekary Śląskie oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich odbyło się na stadionie piekarskiego MOSiR-u. Wzięły w nim udział prawdziwe tłumy (około 1000 dzieci!). Impreza została przygotowana z myślą o najmłodszych, a uczestników podzielono na trzy grupy: dzieci w wieku 8-10 lat (roczniki 2013-2015), dzieci w wieku 6-7 lat (roczniki 2016-2017) oraz dzieci do 5. roku życia (roczniki 2018 i młodsi). Każdy młody poszukiwacz jajek otrzymał słodką nagrodę.

Poszukiwanie wielkanocnych jajek to już swoista tradycja w Piekarach Śląskich. Dzięki zaangażowaniu radnych i miasta udało się stworzyć imprezę, która przyciąga rzesze najmłodszych piekarzan i przysparza im wiele radości. Pokazuje też, że przy zaangażowaniu stosunkowo niewielkich środków, ale dzięki dobrym pomysłom można stworzyć wyjątkowe wydarzenie, będące niewątpliwie atrakcją miasta. W okolicznych miejscowościach nie zdecydowano się na organizację podobnej imprezy.

Symbolika wielkanocna

Przypomnijmy, że jajko symbolizuje nowe życie, wiązane jest ze zmartwychwstaniem oraz zwycięstwem życia nad śmiercią, dlatego też nieodłącznie kojarzy się z Wielkanocą. Jajo związane jest jednak nie tylko z chrześcijaństwem. Wielu ludów pierwotnych wyobrażało sobie wszechświat jako monstrualne jajo, które zostało stworzone przez wszechmocnego.

Poszukiwanie jajek w Wielkanoc popularne jest m.in. w Niemczech czy we Francji

Z kolei tradycja związana z poszukiwaniem wielkanocnych jajek wywodzi się z Niemiec. Na ziemiach polskich początkowa przyjęła się na terenie Śląska i Wielkopolski, a następnie została zaadaptowana przez mieszkańców Pomorza. Zwyczaj ten praktykowany jest także w wielu innych europejskich krajach. Przykładowo, we Francji polowanie na jajka wielkanocne odbywa się m.in. w paryskim André Citroën Park w wielkanocną niedzielę i poniedziałek. Czekoladowe jajka chowane są w tych dniach także w przydomowych ogródkach. Podobne tradycje kultywują Włosi.