Wiadomości / Atrakcje Śląska Sosnowiec  

Monstrualna Rajza po Elektrociepłowni Zabrze za nami, a kolejna już w tę sobotę! ZDJĘCIA

  • Dodano: 2023-04-27 12:47:00

Elektrociepłowania Zabrze to jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w Zabrzu. Zabudowania elektrowni wzniesione w 1897 roku wpisały się na dobre w krajobraz miasta. Są starsze od słynnej „industrialnej katedry”, czyli Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu z 1920 roku. Teraz dzięki Stowarzyszeniu Wrazidlok można je zwiedzać. Jego członkowie organizują rajzy po terenie EC. Kolejna już w najbliższą sobotę 29 kwietnia.

Rajza po EC Zabrze

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku miasto przejęło zabytkowy kompleks Elektrociepłowni Zabrze, który do grudnia 2022 roku należał do Fortum. To aż 18 budynków poprodukcyjnych dawnej Elektrociepłowni, w skład których wchodzą m.in. budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, budynek maszynowni, budynek rozdzielni 6 kV, budynek warsztatu mechanicznego, czy budynek klubu, świetlicy, portierni, a wszystko to znajduje się na terenie o powierzchni ponad 5 hektarów. Fortum sprzedało całość za symboliczną kwotę wynoszącą 100 zł. Teraz miasto ma zająć się rewitalizacją kompleksu.

– Z myślą o mieszkańcach Zabrza zrewitalizowaliśmy już wiele przestrzeni poprzemysłowych. To m.in.: Wieża Ciśnień czy strefa Carnall”, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Dziś przejmujemy własność budynku zabytkowej elektrociepłowni, który śmiało można nazwać industrialną katedrą. To pierwszy krok w celu rewitalizacji tego pięknego obiektu – mówiła w grudniu 2022 roku Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Jak wskazuje dr Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia Wrazidlok i pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych, EC Zabrze to najstarsza elektrociepłownia na terenach dzisiejszej Polski. 

- To monumentalny gmach niczym gotycka katedra, wielkością porównywany z zamkiem w Malborku, z wnętrzami, gdzie fantazje budowniczych wyczarowały koronki z cegły. Zapraszamy na zwiedzanie Elektrociepłowni Zabrze – podkreśla dr Łukasz Zimnoch.

To on razem z Józefem Krzykiem, historykiem i publicystą, oprowadzają po zabytkowych zabudowaniach, opowiadając o przemysłowym dziedzictwie, dziejach obiektu, ale i o historii energetyki na Górnym Śląsku. Warto wybrać się na wycieczkę i posłuchać barwnych opowieści przybliżających nie tylko historię Elektrociepłowni Zabrze, ale i przemysłowców, którzy mieli olbrzymi wpływ na rozwój Górnego Śląska na przełomie XIX i XX wieku.

- W listopadzie 1896 roku zapadła decyzja o budowie elektrowni, a już w grudniu 1897 roku uruchomiono tu produkcję, czyli zaledwie po 13 miesiącach! Dziś należałoby życzyć wszystkim takiego tempa pracy! - mówił podczas rajzy Józef Krzyk.
 

Zapisy na wycieczkę przyjmowane są za pośrednictwem maila: emagnaci@gmail.com. Stowarzyszenie Wrazidlok oprowadza też miłośników historii po Pałacu Kawalera w Świerklańcu i świerklanieckim Parku. Jak się okazuje EC Zabrze i Świerklaniec też mają ze sobą coś wspólnego. Co? Tego dowiedzą się Państwo podczas rajzy!


Źródło: Stowarzyszenie Wrazidlok, własne, fot. M. Mikrut-Majeranek