Wiadomości z Sosnowca

Zagłębiowski Czwartek - "Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec"

  • Dodano: 2021-12-13 08:45, aktualizacja: 2021-12-13 09:45

Zagłębiowska Mediateka i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na ostatni w tym roku Zagłębiowski Czwartek. 16 grudnia 2021 o godz. 17.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) dr Halina Sobańska ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety przedstawi inicjatywę pod nazwą „Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec”.

Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec

To opowieść o kobietach, które w XIX i XX wieku aktywnie działały, organizowały szkoły, sierocińce, szpitale, jadłodajnie dla ubogich czy bibliotekę plecakową, działały w ruchu oporu podczas II wojny światowej i w opozycji w okresie komunizmu, a o których społeczność miasta i regionu wie niewiele lub wcale. Teraz „wychodzą” na ulice miasta i sprawiają, że patrzymy na Sosnowiec tamtych czasów przez pryzmat ich działalności. Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.

Szlak składa się z czterech tematycznych tras spacerowych, prowadzących śladami niezwykłych sosnowiczanek, kobiet, które swoje losy związały z naszym miastem. Trasę „A”– artystki, aktorki, zainaugurowała Pola Negri. Trasę „D” – działaczki dobroczynne, otworzyła Klara Dietel. Trasie „P” – przedsiębiorczynie, patronuje Wanda Telakowska. Trasie „O” natomiast – działaczki ruchu oporu, Michalina Konieczna i Anka Kowalska. Planuje się, że docelowo na czterech Trasach Szlaku rozmieszczonych zostanie ok. 40 billboardów.

Wejściówki do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki. Jedna osoba może pobrać maksymalnie po 2 wejściówki na imprezę. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779). 

Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:

  • dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
  • używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia terenu MBP.
  • okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki.
  • zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.
Zagłębiowski Czwartek - "Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.