Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiecki Szpital Miejski wraca do normalnego trybu pracy

  • Dodano: 2022-04-19 10:45

Wracają odwiedziny, ale zmian jest więcej.

Sosnowiecki Szpital Miejski wraca do normalnego trybu pracy i przywraca możliwość odwiedzin pacjentów. Czas walki z pandemią, której stawiał czoła blisko 700-osobowy zespół, był jednak także okresem realizacji różnych przedsięwzięć sprzyjających rozwojowi szpitala. Sprzęt za 6 mln złotych (m.in. respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne) i otwarcie nowego, specjalistycznego laboratorium diagnostycznego, to przykłady istotnych zmian, które pojawiły się w funkcjonowaniu placówki.

Z końcem marca zakończyły działalność oddziały covidowe Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. W czasie ostatniej fali pandemii, placówka dysponowała 110 łóżkami dla pacjentów z COVID-19, w tym 3 respiratorowymi.

– Optymizmem napawa fakt, że po tak długiej walce z pandemią, możemy wrócić do  normalnego trybu funkcjonowania oddziałów. Wszyscy pracownicy Szpitala w tym wymagającym czasie z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje obowiązki, wdrażając najwyższe standardy leczenia i ochrony zdrowia pacjentów. Tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy hospitalizowaliśmy blisko 1000 chorych na COVID-19, większość wymagała terapii tlenem, a u 91 osób zastosowano leczenie z użyciem respiratora – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego i dodaje:

– Pamiętajmy jednak, że koronawirus nie zniknął i ciągle powinniśmy zachowywać odpowiednie zasady higieny osobistej, a jeśli obserwujemy u siebie niepokojące objawy, zostańmy w domu i skontaktujmy się z lekarzem.

Udział Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego w leczeniu najciężej chorych pacjentów z COVID-19 był możliwy dzięki kompetentnemu współdziałaniu kadry medycznej, w tym pracujących na co dzień w bloku operacyjnym lekarzy anestezjologów, pielęgniarek, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, rehabilitantów, psychologów, służb epidemiologicznych, diagnostów laboratoryjnych, a także salowych, pracowników apteki szpitalnej, służb technicznych oraz administracji. W sumie, w różnych rolach, w walce z COVID-19 w szpitalu pracowało blisko 700 osób.

Ponadto, sosnowiecka placówka podczas pandemii przeszła kilka istotnych zmian, które poprawiały standard jej funkcjonowania, a w konsekwencji, poszerzyły zakres oferowanych świadczeń medycznych.

Laboratorium w nowej lokalizacji i z nowymi usługami

Nowo otwarty Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, czyli laboratorium, oferuje pacjentom wiele specjalistycznych badań z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury pomiarowej. Można wykonać je zarówno ze skierowania lekarza, jak i komercyjnie. Warto zaznaczyć, że badania laboratoryjne to jeden z podstawowych elementów diagnostyki wielu schorzeń i dzięki nim można wdrożyć skuteczne leczenie. Laboratorium wykonuje więc mrówczą pracę na rzecz wszystkich pacjentów i jest niezwykle ważnym elementem w organizmie szpitala. W czerwcu 2021 r. zakład zyskał nową lokalizację na III piętrze Budynku A, w wyremontowanych pomieszczeniach po Bloku Operacyjnym. Dla pracowników zmiany przyniosły większy komfort pracy, pacjenci zaś zyskali dostęp do większej liczby specjalistycznych badań i możliwość skorzystania z komercyjnego Punktu Pobrań.

– Oferujemy szeroki zakres badań laboratoryjnych, pobieranych w dogodnych dla pacjenta godzinach, z możliwością płatności gotówką oraz kartą na miejscu w Punkcie pobrań. Służymy również fachową pomocą w doborze odpowiednich badań – mówi Joanna Pierzchała, koordynator Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i dodaje.

– Nasze laboratorium może pochwalić się wykwalifikowanym personelem składającym się z: 10 Diagnostów laboratoryjnych, w tym 3 specjalistek w dziedzinie Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej, 1 osoby w trakcie specjalizacji, 1 specjalistki w dziedzinie Transfuzjologii Klinicznej oraz 7 techników  analityki medycznej.

W trosce o zagwarantowanie usług na najwyższym poziomie, personel laboratorium stale podnosi kwalifikacje. Odzwierciedleniem wysokiej jakości codziennej pracy są wyniki licznych programów kontroli zewnątrzlaboratoryjnej. Co równie istotne, badania przeprowadzane są z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury pomiarowej wiodących na rynku firm m.in. Sysmex, Beckman Coulter, Radiometer, Mindray, Grifols, która stanowi wyposażenie poszczególnych pracowni. W Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej odbywają się także zajęcia dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a specjalistki laborantki pełnią funkcje opiekunów osób podnoszących kwalifikacje w ramach specjalizacji. Szczegółowe informacje dotyczące Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej dostępne są na stronie internetowej szpitala.

Pandemia nie przeszkodziła w sprawnym działaniu szpitala, a dzięki dofinansowaniu szpital zyskał specjalistyczny sprzęt za 6 mln zł

Sosnowiecki Szpital Miejski, pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, stale zapewniał specjalistyczną opiekę medyczną. W trosce o pacjenta nieprzerwanie pracowały: Oddział Kliniczny Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej, Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej oraz Oddział Urologii.

Kilka dni temu działalność wznowiły oddziały: Chorób Wewnętrznych I i Oddział  Neurologii
z Pododdziałem Udarowym, a także Oddziału Chirurgii Ogólnej z Otolaryngologią. Po Świętach nastąpi otwarcie Oddziału Otolaryngologii i Geriatrii. Po remoncie przywrócone zostanie również działanie Oddziału Skórno-Wenerologicznego.

– Sprawna organizacja leczenia pacjentów nie byłaby możliwa bez poświęcenia i oddania personelu medycznego szpitala. Ogromne podziękowania należą się wszystkim z 700-osobowej kadry pracowników naszej placówki. Jestem dumna z całego zespołu, który doskonale zdał egzamin z próby, jaką jest pandemia koronawirusa – mówi Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Pozyskana przez szpital w czasie pandemii aparatura medyczna będzie nadal wykorzystywana do diagnostyki, monitorowania i prowadzenia skutecznych terapii dla pacjentów. W znacznej mierze przyczyni się ona do podniesienia efektywności leczenia, co przełoży się na komfort i bezpieczeństwo chorych.

Środki na zakup sprzętu oraz aparatura przekazane zostały przez Gminę Sosnowiec, Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, Ministerstwo Zdrowia, Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowskią Metropolię, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Sosnowiecką Korporację Wydawniczą SCW Sp. z o.o. a ich łączna wartość to prawie 6 milionów złotych.

Wśród specjalistycznej bazy sprzętowej, w jaką podczas pandemii, zaopatrzony został szpital znajdują się m.in.: respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, zestawy do terapii wysokoprzepływowej, aparaty USG, mammograf cyfrowy, aparat RTG czy videolaryngoskop.

Zmiany zasad odwiedzin

Sosnowiecki Szpital Miejski wraca do pracy w normalnym trybie i przywraca także możliwość odwiedzin. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów wprowadzono określone zasady w poszczególnych oddziałach. Wizyty w Oddziałach Chorób Wewnętrznych I oraz Neurologii, a także Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym są możliwe w godzinach pomiędzy 7.00 a 19.00. Ważne jest, aby pacjenta odwiedzała tylko jedna osoba jednocześnie, a czas wizyty nie powinien przekraczać 20 minut. Odwiedziny pacjentów w pozostałych oddziałach są możliwe za każdorazową zgodą lekarza – czas trwania odwiedzin pozostaje ograniczony do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb pacjenta oraz do jednej osoby odwiedzającej. W całym Szpitalu nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz obowiązek dezynfekcji rąk, co dotyczy personelu, pacjentów oraz wszystkich odwiedzających. Szczegółowe informacje dostępne na stronie Szpitala.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również