Wiadomości z Sosnowca

Rusza sezon na rowery miejskie. Pamiętajcie o rękawiczkach i płynie do dezynfekcji

  • Dodano: 2020-05-07 08:45, aktualizacja: 2021-05-31 13:40

Rusza sezon na rowery miejskie. Od dzisiaj można je wypożyczać między innymi w Katowicach.

 Uruchamiamy system rowerów miejskich w Katowicach, bo transport zrównoważony, w tym także rower w Katowicach jest wykorzystywany przez szereg mieszkańców. O tym świadczą statystyki w poprzednich sezonach. Nasi mieszkańcy chętnie korzystają z roweru jako właśnie środka transportu. Dojeżdżają nim na przykład do pracy i jest to ważna alternatywa w sobie pandemii, kiedy komunikacja miejska funkcjonuje z ograniczeniami – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM Katowice.

Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostało 61 stacji rowerowych ze środków miasta oraz dziewięć stacji partnerskich. W kolejnych miesiącach system zostanie rozbudowany o pięć stacji. Także od dzisiaj wypożyczyć rower można w Częstochowie i Siemianowicach Śląskich. W kolejnych miastach wypożyczalnie ruszą lada dzień – od 9 maja rowerami miejskimi będzie można podróżować po Pszczynie, Goczałkowicach-Zdroju i Tychach

Nie planujemy żadnych zmian jeżeli chodzi o system wypożyczalni miejskich, czyli będziemy mieli dokładnie tyle samo stacji. Oczywiście mieszkańcy będą mogli się wymieniać się z mieszkańcami innych miast rowerami, ale to jeszcze na spokojnie będziemy uzupełniać na naszej stronie internetowej, ponieważ musimy wiedzieć które dokładnie miasta włączą się w ten system – mówi Agnieszka Kijas, Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach.

We wszystkich miastach, w których system wypożyczania rowerów miejskich działa, lub zacznie działać lada dzień prosi się mieszkańców, aby ze względów bezpieczeństwa samodzielnie przetarli żelem do dezynfekcji rączki rowerów lub korzystali z rękawiczek. Operator systemu, czyli Nextbike Polska także ma zwrócić na te aspekty szczególną uwagę.

Bezpieczeństwo użytkowników jest względem nas priorytetem dlatego zachęcamy do przemieszczania się rowerami miejskimi przy zachowaniu ostrożności i właściwej higieny. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia Nextbike Polska będzie prowadzić dezynfekcję newralgicznych elementów rowerów jak kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale. Jednoślady będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie w ramach codziennej pracy osób serwisujących oraz relokujących rowery miejskie we wszystkich działających systemach, których operatorem jest Nextbike Polska – mówi Paulina Wójcicka, Nextbike Polska.

O krok dalej poszli w Sosnowcu

Tam rower miejski ruszy 11 maja i ma to być sezon rekordowy. Właśnie bowiem zakończono rozbudowę systemu – w sumie na system składać się będą 23 stacje rowerowe, i blisko 300 rowerów. Ale to nie wszystko.

Właśnie zakończyliśmy instalowanie dozowników na naszych wypożyczalniach rowerowych, aby mieszkańcy przed wypożyczeniem roweru mogli ręce, dłonie zdezynfekować i bezpiecznie potem pojechać w podróż. To będzie dla nas rekordowy sezon, tak jak wspomniałem i bardzo fajne i ciekawe rozwiązania wprowadzony w tych rowerach, bowiem oprócz tradycyjnych rowerów będziemy mieli kilkanaście rowerów mniejszych, dla dzieci które już potrafią jeździć na dwóch kółkach, będziemy mieli też duże rowery z fotelikami do przewozu kilkuletnich dzieci – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.

W Sosnowcu pojawią się także trójkołowe rowery i rowery cargo

Rower miejski nie pojawi się w tym roku w Gliwicach. Powodem są finanse – najtańsza oferta znacznie przekraczała to, co miasto zamierzało przeznaczyć na realizację tego zadania. W związku z pandemią koronawirusa i dodatkowymi wydatkami na ten cel postanowiono z uruchomienia wypożyczania systemów miejskich zrezygnować. W mieście wierzą jednak, że rowery wrócą na gliwickie ulice w 2021 roku.

Autor: Sandra Hajduk

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

Następna informacja

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.