POK Kazimierz zaprasza 3 września o godz.17.00 na debatę w ramach projektu ”Od przeszłości do teraźniejszości”.
W debacie udział wezmą:
Dariusz Nawrot
Historyk, prof. dr hab., profesor Uniwersytetu Śląskiego, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, kierownik Zakładu Historii Nowożytnej XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autor ponad 100 publikacji naukowych dotyczących dziejów ziem polskich u schyłku Rzeczypospolitej i w epoce napoleońskiej oraz historii Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i na początku XX wieku, dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego.
Paweł Duda
Doktor nauk historycznych, autor licznych publikacji, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, entuzjasta Maczek, autor blogu „Historyczne Maczki” oraz autor wystawy „Maczki, dawna Granica”, adiunkt w Zakładzie Historii Nowożytnej XVI – XVIII wieku Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się relacjami dyplomatycznymi między Rzecząpospolitą Obojga Narodów a Stolicą Apostolską w pierwszej połowie XVII wieku, jak również polityką zagraniczną.
Jacek Jakubek
Konserwator zabytków architektury, badacz architektury, historyk, autor książki „Od Granicy do Maczek. Historia budowlana dworca kolejowego Sosnowiec-Maczki”. Od kilkunastu lat związany ze służbami konserwatorskimi. Przez niemal 5 lat, pracując w Urzędzie Miejskim, zajmował się ochroną zabytków w Sosnowcu. Obecnie jest pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajdują się obiekty dworcowe, architektura drewniana oraz architektura początku XX wieku.
Grzegorz Onyszko
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów podyplomowych muzeologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Historyk, muzealnik, regionalista, Instruktor Krajoznawstwa Regionu, przewodnik turystyczny po województwie śląskim i Jurze. Organizator i pomysłodawca cyklu spacerów historycznych po dzielnicach Sosnowca w ramach PTTK oddział im. A. Janowskiego w Sosnowcu oraz Fundacji „Szafa Gra”. W jego dorobku są liczne publikacje naukowe, artykuły w czasopismach branżowych oraz codziennej prasie. Brał udział w konferencjach naukowych oraz licznych prelekcjach i wykładach.
Artur Ptasiński
Pasjonat lokalnej kultury zaangażowany w poznawanie i promowanie dziedzictwa kulturowego swojego regionu oraz w badanie i dokumentowanie lokalnych dziejów, autor fotografii i tekstów do wydawnictw oraz albumów promujących walory turystyczne kulturalne miasta, autor regularnie drukowanych w sosnowieckim Kurierze Miejskim artykułów propagujących atrakcje w regionie, instruktor krajoznawstwa regionu i członek klubu przewodników PTTK w Sosnowcu, laureat Nagrody Miasta w dziedzinie kultury, pracownik Centrum Informacji Miejskiej.
WSTĘP WOLNY!