Wiadomości z Sosnowca

Nie wiesz gdzie wybrać się na wycieczkę w woj. śląskim? Sprawdź nasze propozycje!

  • Dodano: 2019-07-26 07:45, aktualizacja: 2019-07-26 07:41

Wakacje w pełni. Wystarczy jeden ciepły i słoneczny dzień, aby na kilka godzin przenieść się w piękne miejsce. W naszym województwie nie brakuje miejsc, w których można przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Zobaczcie nasze propozycje na wycieczkę.


Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Wizyta w Pszczynie to zawsze dobry pomysł. Warto przespacerować się po parku, usiąść na ławce na rynku i odwiedzić Muzeum Zamkowe. Na koniec można odwiedzić pokazową zagrodę żubrów lub rozbudowany skansen.

Zamek w Pszczynie – to dawna rezydencja magnacka, która powstała w XI lub XII wieku. W latach 1548–1765 zamek należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Kothen-Pless, a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na której skutek uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.

Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamek został zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.


Leśny Park Niespodzianek - Ustroń




Leśny Park Niespodzianek to miejsce, które warto odwiedzić z dziećmi. Znajduje się w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Wszystko to stanowi nowatorską ideę parku.

Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Bez sprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów.


Park Gródek - Jaworzno




Park Gródek w Jaworznie zachwyca widokami i nie bez przesady nazywany jest przez miejscowych "Chorwacją". Większość terenu i jego charakterystyczna rzeźba to efekt działalności człowieka. Paradoksalnie, niszczycielka działalność spowodowała, że powstało jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym województwie.

W kamieniołomie Gródek jeszcze nieco ponad 20 lat temu wydobywano dolomit. W latach 90. Zakłady Dolomitowe Szczakowa mocno podupadły. W 1997 roku, kiedy spóźniały się z zapłatą należności za zużycie energii elektrycznej Górnośląskiemu Zakładowi Energetycznemu, odcięto im prąd. Wszystko stanęło, wraz z pompami. Wystarczyło kilkadziesiąt godzin, aby kamieniołom został bezpowrotnie zalany. Utonął sprzęt i koparki. Powstały dwa rozlewiska otoczone skałami.


Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach




Pławniowice - mała miejscowość położona na północny zachód od Gliwic przy autostradzie A4, przyciąga wielu przyjezdnych swą "architektoniczną perełką", jaką jest malowniczy Zespół Pałacowo-Parkowy z końca XIX wieku. Obecny pałac wzniesiono w latach 1882-1885 (w miejscu istniejącego z 1737 roku), według projektu mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Budowę pałacu, który przeznaczony został do pełnienia funkcji rezydencji rodzinnej, zlecił hrabia Franciszek II Ballestrem.

Zespół pałacowo-parkowy tworzą pałac z kaplicą, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią – wszystko w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z wieloma dodatkami neogotyckimi oraz otaczający pałac park krajobrazowy.

Pławniowicki Pałac położony jest w miejscu zacisznym, przy małej rolniczej wiosce daleko od fabryk i hałasu wielkomiejskiego. Otoczony jest rozległym parkiem z pięknymi, unikalnymi okazami drzew i krzewów oraz lasami. W pobliżu znajduje się duży zalew powstały jako wyrobisko popiaskowe.

Przy okazji zwiedzania pałacu można także wybrać się na odpoczynek przy jeziorze pławniowickim.


Kompleks Zamkowy Stare Tarnowice - Tarnowskie Góry




Zamek w stylu renesansowym z dziedzińcem i krużgankami powstał w XVI wieku na miejscu gródka rycerskiego. Otoczony z trzech stron dziedziniec pierwotnie był otwarty ku północy. Fundatorem nowego założenia był przypuszczalnie rycerski ród Włodków albo Piotr Wrochem będący właścicielem majątku w 1525 roku. Zamek był w następnych wiekach wielokrotnie przebudowywany. Między innymi zamurowano krużganki, przebudowano sień wjazdową, powiększono skrzydło północne.

W 1820 r. kupił od Gottlieba von Bottnera zamek wraz z okolicznymi dobrami hrabia Karol Łazarz Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca. Dobra tarnowickie wraz z m.in. repeckimi zostały przekształcone przez hrabiego Guido w fideikomis dla jego młodszego syna Krafta, który odziedziczył je w 1916 roku. Po II wojnie światowej zamek i dobra tarnowickie zostały znacjonalizowane. Zamek stał się własnością PGR-u. W ciągu następnych dziesięcioleci coraz bardziej niszczał.

W 2000 roku Kompleks Zamkowy został zakupiony przez Państwo Krystynę i Rajnera Smolorz, którzy zdecydowali się podjąć jego rewitalizacji. Z niezwykłą troską i zaangażowaniem podjęli szereg starań i wysokonakładowych inwestycji, w celu przywrócenia świetności znajdującemu się w ruinie obiektowi. Działania te objęły cały obszar Kompleksu wraz ze znajdującymi się na nim obiektami oraz zagospodarowaniem terenu.


Międzybrodzie Bialskie - Góra Żar




To miejsce, w którym zarówno możemy spędzić czas aktywnie, jak i na lenia. Polecamy spacer nad jeziorem międzybrodzkim lub wycieczkę na górę Żar, można wejść samodzielnie, lub wyjechać koleją linową.

Góra Żar jest bardzo dobrym punktem widokowym. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, wznoszące się nad nią szczyty Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, oraz należącą do Beskidu Małego, ale znajdująca się po drugiej strony Soły Grupę Magurki Wilkowickiej.

Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) w kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979, który całkowicie zmienił jej wygląd. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści 2 310 000 m3 wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości. Jest to najwyżej w Polsce położony zbiornik wodny tego typu i ma największą wysokość tłoczenia wody – 440 m.


Ogrody Kapias - Goczałkowice Zdrój




Ogrody Kapiasa, położone na obrzeżach Goczałkowic-Zdroju, swą historią sięgają do roku 1979, kiedy to właściciel Bronisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na niewielkim niegdyś skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny. Obecnie, ogrody prezentują niezwykle bogatą ofertę przyrodniczą. Na terenie dwóch ogrodów - Nowego i Starego znajdują się przepiękne okazy, które w połączeniu z architek­turą ogrodową tworząc niezwykłe, pełne kolorów i kwiatowych zapachów miejsce.

Do zwiedzania udostępniono 2 ogrody: stary i nowy. Ogród Stary jest podzielony na zaułki i zakątki, co umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z różnością architektury ogrodowej. Ogród Nowy składa się natomiast z kilku ogrodów tematycznych, tj. Wiejski, Zachodzącego Słońca, Nad Stawem, Wrzosowisko, Angielski. Budowane są następne ogrody. Teren jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Na terenie obiektu znajdują się miejsca do zabawy dla dzieci, górki widokowe i labirynt. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny. Na terenie obiektu mieści się restauracja, w której serwowane są domowe obiady i pyszne desery - wyroby własne! Wokół obiektu są miejsca do zaparkowania. Można również odwiedzić Centrum Ogrodnicze i zakupić rozmaite rośliny. Dojazd do nas jest oznakowany tablicami.


Świerklaniec




Świerklaniec to popularna w szerokiej okolicy wieś położona w województwie śląskim, kilkanaście km od Tarnowskich Gór, na trasie do Piekar Śląskich, przy zbiorniku wody pitnej Kozłowa Góra.

43% gminy zajmują lasy. Jednym z najbardziej znanych kompleksów leśnych jest park Świerklaniecki. Ma on powierzchnię 154 ha. Są to historyczne założenia pałacowe-parkowe powstałe wokół piastowskiego Zamku i pałacu zwanego Małym Wersalem. Występują tam 120-letnie dęby, sosny wejmutki i wiele cennych gatunków drzew.

Będąc w Świerklańcu, warto zobaczyć Pałac Kawalera, kościół Dobrego Pasterza oraz piękny park. Pałac Kawalera - został wybudowany specjalnie dla Wilhelma II, który przyjeżdżał do Świerklańca na polowania. Budowlę wzniesiono w parku świerklanieckim w pobliżu nieistniejącego już pałacu zwanego "Małym Wersalem" lub "Śląskim Wersalem". Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa. Obecnie w "Pałacu Kawalera" mieści się hotel i restauracja. Rezydencję rodu Henckel von Donnersmarck otacza 185-hektarowy park w stylu francuskim.

W pobliżu Świerklańca znajduje się zbiornik wodny Kozłowa Góra oraz zalew w Chechle, nad które również warto się wybrać.

 

Szlak Orlich Gniazd (Zamek Królewski w Będzinie, ruiny zamku w Ogrodzieńcu)




To system zamków wybudowanych w czasach Kazimierza Wielkiego, niegdyś strzegących granicy Królestwa Polskiego. W jego skład wchodzą m.in. zamki w Ogrodzieńcu i Będzinie. Warto dodać, że zamki połączone są trasą rowerową. Jednego możemy dnia zaliczyć przynajmniej kilka obiektów.

  • Zamek w Będzinie jest położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy. Stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, m.in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa. Zamek był wielokrotnie niszczony. Został odbudowany w 1956 roku. Później w zamku urządzono Muzeum Zagłębia - pierwszą placówkę muzealną na terenie Zagłębia, w której znajdowały się głównie zbiory broni i uzbrojenia z dawnych wieków. W 1969 r. udostępniono zwiedzającym okrągłą basztę, z której roztacza się panorama Zagłębia.
     
  • Zamek w Ogrodzieńcu - został wybudowany ok. 1350 roku z inicjatywy Króla Kazimierza Wielkiego. Zamek był wielokrotnie niszczony m.in. podczas potopu szwedzkiego. Po II wojnie światowej w latach 1949 – 1951 oraz 1964 – 1973 Państwo Polskie wykonało prace konserwatorskie i zabezpieczające, po których zamek został udostępniony do zwiedzania. Obecnie turyści mogą zwiedzić tereny Podzamcza i ruiny największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku.


Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie




To skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego, nieopodal Stadionu Śląskiego i Centrum Handlowego AKS. Park etnograficzny posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Obszar skansenu wynosi 22 ha.

Zgromadzone zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu podregionów Górnego Śląska (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

W muzeum organizowanych jest wiele imprez tematycznych takich jak: "Z orężem przez wieki - rycerze, wojacy, szranki i konkury" czy Dzień Miodu.

Górnośląski Park Etnograficzny znajduje się na szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego.


Źródło: Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również