Ostatni dzień Kongresu wieńczył cykl debat na temat rozwiązań i postulatów, mających na celu poprawę sytuacji sektora MŚP w polskiej gospodarce. Uczestnicy wzięli udział w 20 panelach i warsztatach, podczas których eksperci i przedsiębiorcy dyskutowali nad szansami i zagrożeniami polskiej przedsiębiorczości. Końca dobiegła również IV edycja Targów Biznes Expo, które po raz kolejny zaowocowały wymianą doświadczeń i nawiązaniem nowych kontaktów biznesowych.
Siła współpracy
Współpraca to ważny element rozwoju każdego przedsiębiorstwa. To wniosek z paneli związanych z szeroką pojętą współpracą. Połączenie biznesu, nauki i samorządu było głównym tematem sesji plenarnej „Trójkąt wiedzy”, gdzie eksperci ze środowiska biznesowego, naukowego oraz przedstawiciele samorządów dyskutowali nad receptą zmiany obecnego stanu rzeczy. Zdaniem ekspertów rozwiązaniem może być zwiększenie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a biznesem np. w sferze praktyk, a także położenie większego nacisku na wspieranie rozwoju studenckiej przedsiębiorczości. Niezwykle ważna cechą nowoczesnych przedsiębiorstw jest internacjonalizacja i otwarcie się na rynki zagraniczne. Dzisiejszy dzień był doskonałą okazją do omówienia źródeł wsparcia polskich firm na rynkach zagranicznych oraz przeanalizowania przykładów współpracy pomiędzy Polską a Rumunią oraz współpracy gospodarczej na linii Europa – Wschód.
„Tak” dla innowacyjności
Agencje Rozwoju Przedsiębiorczości i Instytucje udzielające wsparcia finansowego podkreślają, iż innowacyjność jest jednym z czynników wpływających na pozyskanie dofinansowania na wdrożenie swoich pomysłów w życie. Nie chodzi jednak tylko o innowacyjny produkt, ale również o jego nowatorski sposób wprowadzenia na rynek. Kwintesencją dobrego biznesu, są bowiem nie pieniądze, a dobry pomysł i niezbędny czynnik ludzki w postaci wyspecjalizowanego i nastawionego na sukces zespołu. Z punktu widzenia nauki, pani profesor Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego wymieniła 4 zasady gwarantujące sukces w biznesie: pomysł, zapotrzebowanie na produkt (także globalnie), cenę dostępną dla konsumentów oraz zysk. Połączenie tych elementów jest gwarancją sukcesu. Jedną z możliwości rozpoczęcia własnego biznesu są Start Upy. – Start Up na pewno musi wnosić jakąś innowację i reprezentować coś przełomowego, ale także koncentrować się na rozwoju – podkreślał Dimitris Tsigos, Przewodniczący European Confederation of Young Entrepreneurs w Brukseli, podczas panelu „Polskie Start Upy na stracie”.
Informacje z pierwszej ręki
Niewątpliwie jednym z najciekawszych punktów dnia były spotkania b2b w których udział wzięli reprezentanci ponad dwudziestu Państw. W trakcie spotkań możliwe było uzyskanie informacji na temat wymogów prawnych prowadzenia biznesu w poszczególnych państwach, praktycznych wskazówek dotyczących kultury organizacyjnej i relacji handlowych, uwarunkowań fiskalnych a także szeregu porad praktycznych, których próżno szukać w oficjalnych dokumentach. Międzynarodowe spotkania b2b stały się doskonałą platformą wymiany doświadczeń, wiedzy, kontaktów handlowych. Dla wielu stanowiło to niebywałą szansę by jednego dnia, w jednym miejscu nawiązać relacje z reprezentacjami dwudziestu Państw, zaprezentować im swoją ofertę, rozpoznać możliwości wejścia na nowe rynki, a tym samym dać impuls do dynamicznego rozwoju swojego przedsiębiorstwa.
Czwarta edycja Europejskiego Kongresu MŚP dobiegła końca. W czwartek na uczestników wydarzenia czekały jeszcze warsztaty START YOUR BUSINESS UP, realizowane w ramach Europejskiego Forum Młodych Przedsiębiorców. Debatowała również branża budowlana, która spotkała się na VI Śląskim Forum Inwestycji, Budownictwa i Nieruchomości. Już wkrótce zebrane podczas Kongresu wnioski i wskazówki przedstawione zostaną w formie rekomendacji, a następnie przekazane na ręce Rządu i samorządów gospodarczych.