Wiadomości z Sosnowca

"Jak być kochaną i przetrwać" o aktorkach w PRL

  • Dodano: 2018-11-15 08:15, aktualizacja: 2018-11-15 09:06

W niedzielę 18 listopada o godz. 11:00 w Teatrze Zagłębia o tym "Jak być kochaną i przetrwać. Jak być słuchaną i ocaleć" o aktorkach w PRL opowie prof. Joanna Krakowska, historyczka i teoretyczka teatru. Spotkanie odbywa się w ramach projektu Aktorstwo.Historia w praktyce,cykl warsztatów i spotkań.

PRL to szczególny czas, kiedy zjawiska kultury masowej, popularnej i elitarnej nieustannie się przecinały. Łącznikami między nimi byli przede wszystkim aktorzy i aktorki, występujący zarówno w popularnych filmach, programach dla masowej widowni, przedstawieniach teatralnych i eksperymentach artystycznych.

Porozmawiamy zatem o statusie gwiazdy, pozycji aktorki i rolach kobiecych w teatrze i kinie PRL. Zastanowimy się, co z tego przynależy już tylko do historii, co pozostało w pamięci zbiorowej, a co wydaje się żywe i dziś.


19 listopada / sobota / 17:00-21:00
Ścieżka praktyk: Wielkie aktorstwo PRL-u - warsztaty aktorskie z Ryszardą Bielicką-Celińską
Koszt udziału: 10 zł
Zapisy: Biuro Obsługi Widzów, tel. 32 266 11 27 / bow@teatrzaglebia.pl

O PROJEKCIE
Projekt "Aktorstwo. Historia w praktyce" to cykl warsztatów, spotkań i wydarzeń dla wszystkich zainteresowanych aktorstwem i jego historią, który realizujemy od września do grudnia br. Uczestnicy będą mogli przejść go wybierając spośród trzech ścieżek:

1. Ścieżka praktyk to cykl 8 warsztatów aktorskich inspirowanych najważniejszymi etapami w historii polskiego aktorstwa. Uczestnicy pracując z aktorami, będą mogli sprawdzić jak grali aktorzy w XVIII- i XIX-wiecznym teatrze, co to znaczy być aktorem Tadeusza Kantora, kim jest współczesny aktor-performer.

Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 14 r. ż. Liczba miejsc jest ograniczona - na każdy warsztat będą obowiązywały osobne zapisy. Koszt udziału w jednym warsztacie: 10 zł.

2. Ścieżka teoretyk to 8 spotkań wokół najważniejszych etapów w historii polskiego aktorstwa. Podczas tych „opowieści teatralnych” badacze otworzą przed widzami świat teatralnej przeszłości pokazując liczne materiały źródłowe i multimedia. Spotkania przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wiekowych.

3. Ścieżka badacz to propozycja dla młodzieży. Jej uczestnicy będą tropić tajemnice z przeszłości Teatru Zagłębia, a następnie stworzą teksty o zagłębiowskich aktorach wydane w specjalnej publikacji.

Współorganizatorem projektu jest Mediateka Zagłębiowska w Sosnowcu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


ZAPISY:
Biuro Obsługi Widzów
poniedziałek – piątek: 8.00 – 15.00
tel. 32 266 11 27 / 602 470 644 / 664 997 984
mail: bow@teatrzaglebia.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również