Wiadomości z Sosnowca

ITD zamontuje w Sosnowcu kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle

  • Dodano: 2021-01-21 10:45, aktualizacja: 2021-01-24 11:27

30 kolejnych skrzyżowań w 18 miastach będzie pod nadzorem Inspekcji Transportu Drogowego – CANARD ogłosił przetarg na zakup i dostawę systemów monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Kamery pojawią się także w Sosnowcu. Na którym skrzyżowaniu?

Najniebezpieczniejsze skrzyżowania będą kontrolowane 

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że na 30 skrzyżowaniach w 18 miastach planowany jest montaż systemów rejestrujących wykroczenia niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. 

- Oceniając konieczność wprowadzenia stałej kontroli, brano również pod uwagę charakter najbliższej okolicy, w tym bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej, infrastruktury przeznaczonej dla pieszych czy transportu zbiorowego. W przypadku braku możliwości instalacji urządzeń na skrzyżowaniach wytypowanych do objęcia kontrolą w pierwszej kolejności, CANARD opracował tzw. listę rezerwową - czytamy na stronie GITD.

Trwa procedura przetargowa na zakup i instalację urządzeń, które mają działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi.  Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła). 

ITD zamontuje kamery w pięciu miastach woj. śląskiego

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zamontuje kamery na skrzyżowaniach w pięciu miastach woj. śląskiego. Kamery pojawią się w: w Katowicach, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu i Bielsku-Białej.

Urządzenia będą rejestrowały przejazd na czerwonym świetle, udokumentują również numer rejestracyjny samochodu, czas zdarzenia, jak również czas, który upłynął od zapalenia się czerwonego światła na skrzyżowaniu.

Na jakich skrzyżowaniach pojawią się kamery?

  • Katowice – skrzyżowanie Stęślickiego i Chorzowskiej
  • Sosnowiec – skrzyżowanie Baczyńskiego i Piłsudskiego
  • Bielsko – Biała – skrzyżowanie Warszawskiej i Sarniego Stoku
  • Ruda Śląska – skrzyżowanie 1 Maja i Kokota
  • Zabrze – skrzyżowanie Religi – Bytomskiej i Stalmacha

Czas na składanie ofert w przetargu mija 1 lutego. Firma, która zdobędzie kontrakt, będzie miała 72 tygodnie na realizację zadania od momentu podpisania umowy.

ITD zamontuje w Sosnowcu kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.