Wiadomości z Sosnowca

Damski rower dla nastolatki

  • Dodano: 2018-02-19 10:00

Jedne z najpopularniejszych rowerów damskich do jazdy miejskiej dla nastolatek to rowery holenderskie Le Grand i Goetze, z kolei wśród dziewczęcych rowerów górskich popularne są modele Kross i Cube. Jaki damski rower dla nastolatki wybrać?

Damski rower dla nastolatki powinien być dostosowany do jej codziennych potrzeb. Jeśli rower dla nastolatki ma służyć przede wszystkim codziennym dojazdom do szkoły i poruszaniu się po mieście, dobrym wyborem będzie damski rower holenderski. Jeżeli zaś rower ma służyć także weekendowym wyjazdom poza miasto i poruszaniu się po nieutwardzonych drogach, lepszym zakupem będzie damski rower górski dla nastolatki.

Jak wybrać damski rower dla nastolatki?

Aby wybrać najlepszy damski rower dla nastolatki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • ramę rowerową - powinna być wykonana z wytrzymałego aluminium. W rowerze górskim górna rura ramy rowerowej może być obniżona, w rowerze miejskim może jej całkowicie nie być - taka budowa roweru ma na celu ułatwianie wchodzenia i schodzenia z roweru; rozmiar ramy rowerowej musi być dobrany tak, aby jazda na rowerze nie wymuszała nieprawidłowej, zgarbionej pozycji. O ile podczas jazdy na rowerze górskim dziewczyna może być lekko pochylona do przodu, o tyle na rowerze damskim miejskim można jeździć w prawie wyprostowanej pozycji;
  • hamulce - w niskobudżetowych rowerach popularne są tanie hamulce V-brake, jednak nie są one 100-procentowo skuteczne w każdych warunkach - zwłaszcza podczas opadów deszczu, śniegu, na śliskich podłożach. Lepszym wyborem jest rower damski z hamulcami tarczowymi dla nastolatki.
  • opony i koła - rozmiar kół jest dostosowany do wymiaru ramy, z kolei w przypadku opon w damskim rowerze dla nastolatki trzeba wybrać między szerokimi oponami i wąskimi oraz między oponami gładkimi lub z agresywnym bieżnikiem. Wąskie opony mają mniejszy opór toczenia, ale dają mniejszą stabilizację. Opony z klockowatym bieżnikiem są zaś polecane na drogi nierówne, nieutwardzone, opony z gładką powierzchnią - na drogi utwardzone.

 To jeden z najważniejszych elementów w damskim rowerze dla nastolatki, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Co jeszcze powinno zostać przeanalizowane przed zakupem?

(zapraszamy równiez na nasz poradnik jak wybrać tani damski rower)

Damski rower dla nastolatki - jak dopasować?

Zarówno w miejskim rowerze dla nastolatki, jak i w górskim, kluczowe będzie siodełko. Siodełko wysokiej jakości powinno mieć powłokę ze skóry naturalnej i żelowe wypełnienie. Siodełko od producenta może oczywiście się sprawdzić, lecz trzeba pamiętać, że nie jest ono dopasowane indywidualnie. Siodełko damskie dopasowuje się względem odległości między kośćmi kulszowymi. Rozstaw kości kulszowych można zmierzyć np. na specjalnej piance w sklepie rowerowym bądź także w domu, mierząc odległość między dwoma najgłębszymi punktami odbitymi na miękkim materiale.

Dobrze dopasowana musi być także kierownica - na pewno względem odległości od siodełka oraz pod względem szerokości. Szerokość kierownicy musi być dopasowana do szerokości barków nastolatki tak, aby chwyt był wygodny.

(Zapraszamy na nasze porady rowerowe - https://jaki-rower.pl/porady-rowerowe/).

Dyskusyjnym akcesorium jest amortyzator - o ile może znacznie złagodzić wstrząsy na nierównych podłożach w trakcie górskiej wycieczki, o tyle w mieście na trasach rowerowych jego rola będzie o wiele mniej istotna. W obu rodzajach rowerów dla nastolatek - zarówno w górskim, jak i miejskim - przydadzą się błotniki.

Damski rower dla nastolatki - akcesoria

W rowerze górskim przyda się bagażnik z tyłu i bidon do przypięcia na ramę rowerową, w rowerze miejskim - koszyk pod kierownicą. Powinien być łatwy w zdemontowaniu, aby nie padł ofiarą złodzieja, a także praktyczny. Warto, aby miał nieprzemakalną osłonę przed deszczem. Do ramy rowerowej można przypiąć także małą pompkę ręczną - nigdy nie wiadomo, kiedy na trasie przydarzy się niespodziewany kapeć.

Zespół jaki-rower.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.