Świnka jest ostrą chorobą zakaźną, którą większość z nas przechodzi w dzieciństwie. Sporadycznie zdarza się, że choroba atakuje dorosłych, jednak dotyczy to tylko tych osób, które jako dzieci nie przeszły świnki. Jak rozpoznać świnkę? Jakie są jej charakterystyczne objawy?
Czy to świnka?
Objawy świnki u dzieci są zwykle charakterystyczne. U dziecka pojawia się silny obrzęk ślinianek przyusznych (niekiedy obrzęk pojawia się jedynie z jednej strony). Ponadto dziecko jest osłabione, skarży się na ból głowy lub ucha, a także ma podwyższoną temperaturę. Czasami u dziecka pojawia się ból przy przełykaniu, nadmierne wydzielanie śliny i nietolerancja dla kwaśnych potraw. Zdarza się, że przebieg świnki jest bezobjawowy, przez co osoba dorosła sądzi, że nie przeszła choroby jako dziecko i stara się przed nią ustrzec.
Najczęściej świnka u dzieci występuje pomiędzy 5 a 9 rokiem życia. Sporadycznie zdarza się, że dotyka dzieci starszych lub poniżej 2 roku życia. Okres wylęgania wirusa trwa od 14 do 21 dni, a okres zarażania chorobą – od 2 do 6 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów świnki. Choroba ustępuje po 7-10 dniach. Świnka u dorosłych może przebiegać znacznie ciężej niż u dzieci. Dorosły może odczuwać o wiele silniejszy ból, a gorączka towarzysząca innym objawom może sięgnąć 40 stopni. Inne objawy świnki można poznać na http://zamiastl4.pl/przebiega-swinka-u-dzieci-doroslych/.
Jeżeli podejrzewa się, że zachorowało się na świnkę, powinno się niezwłocznie skontaktować z lekarzem. Tylko lekarz jest w stanie potwierdzić zakażenie wirusem i wskazać, jakie metody leczenia będą najodpowiedniejsze dla chorego.
Przebieg świnki – uwaga na powikłania!
Objawy świnki u dorosłych i dzieci są podobne, jednak to dorośli są o wiele bardziej narażeni na niebezpieczne powikłania. Wśród najczęstszych z nich wymienia się zapalenia: trzustki, nerwu wzrokowego, jajników, tarczycy, nerek oraz jąder. Szczególną ostrożność powinno się zachować w przypadku wystąpienia zapalenia jader u chłopców, gdyż choroba może doprowadzić do niepłodności bądź zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jądra w przyszłości.
Wirus wywołujący świnkę może też doprowadzić do zachorowania na zapalenie móżdżku, mózgu lub opon mózgowych. Są to choroby bardzo poważne, niosące ryzyko śmierci. Jeżeli klasycznym objawom świnki towarzyszą nudności, wymioty, wysoka gorączka i zaburzenia równowagi, powinno się jak najszybciej udać do lekarza. Jeśli dodatkowo wystąpią zaburzenia świadomości i drgawki, należy natychmiast zadzwonić po pogotowie lub pojechać z chorym na szpitalny oddział ratunkowy.