Wiadomości z Sosnowca

Rodzaje amortyzatorów - jakie części wybrać?

  • Dodano: 2019-03-08 07:45, aktualizacja: 2019-03-08 07:52

Amortyzatory to elementy zawieszenia wpływające zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Odpowiadają za przyczepność samochodu do jezdni, niwelują nieprzyjemne wstrząsy dające się odczuć podczas jazdy po nierównym podłożu. Warto zatem wybrać te części w sposób gwarantujący ich jak najefektywniejsze działanie. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje amortyzatorów oraz wady i zalety obu typów tych części. Radzimy także, jakie amortyzatory wybrać do swojego samochodu.

Amortyzatory gazowe czy olejowe?

Rynek amortyzatorów oferuje dwa rodzaje tych części - amortyzatory olejowe oraz olejowo-gazowe, zwane powszechnie gazowymi. Te drugie są znacznie bardziej popularnie. Ich działanie opiera się na przepływie gazów i cieczy łagodzących drgania. Amortyzatory olejowe nie różnią się wiele od gazowych pod względem konstrukcji - przepływa przez nie tylko ciecz (olej) oraz pozbawione są ruchomego tłoka, którego zadaniem jest oddzielenie cieczy od gazu.

Wady i zalety amortyzatorów gazowych

Wśród amortyzatorów gazowych wyróżnia się części produkowane w technologii nisko- lub wysokociśnieniowej. Miłośnicy sportowej (lub po prostu intensywnej i szybkiej) jazdy cenią sobie to drugie rozwiązanie - wyższe ciśnienie sprawia, że amortyzatory są w stanie pracować szybciej, a pojazd lepiej trzyma się drogi.

Główną zaletą amortyzatorów gazowych jest fakt, że funkcjonują one bardzo sprawnie nawet w przypadku trudnych warunków drogowych i atmosferycznych (gaz w mniejszych stopniu reaguje na chociażby zmianę temperatury niż olej). Obecność gazu wewnątrz konstrukcji amortyzatorów ,,usztywnia” zawieszenie, poprawiając efektywność pracy całego układu. Niestety, amortyzatory gazowe mają jedna bardzo istotną wadę - są dość nietrwałe. Posiadają delikatną budowę, łatwo je zatem uszkodzić. Jeżeli w amortyzatorze dojdzie do ubytku w obszarze uszczelniacza, gaz krążący w części ulatnia się bardzo szybko, a amortyzator musi zostać jak najszybciej wymieniony.

Wady i zalety amortyzatorów olejowych

Amortyzatory olejowe są starsze niż te gazowo-olejowe. Do jednych z ich zalet należy cena - części te można kupić już od 30 zł za sztukę (nie zapominajmy jednak, że amortyzatory należy wymieniać osiami - jednorazowo powinniśmy zatem nabyć minimum 2 sztuki). Mimo że amortyzatory olejowe są starsze technologicznie, niektórzy kierowcy preferują wybór właśnie tego rozwiązania. Amortyzatory olejowe gwarantują spokojną, komfortową jazdę - samochód dzięki nim staje się ,,miękki”. Warto jednak wspomnieć, że intensywna eksploatacja samochodu może sprawić, że olej znajdujący w amortyzatorach zacznie się pienić, a same części stopniowo stracą sprawność i trzeba będzie je wymienić.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania poszczególnych typów amortyzatorów? Przeczytaj artykuł Amortyzatory - podstawowe informacje, w którym znajdziesz kompleksowe wiadomości na temat pracy tych części oraz ich znaczenia dla Twojego samochodu.

Jakich amortyzatorów NIE wybierać?

Przede wszystkim nie kupujmy używanych amortyzatorów. Pamiętajmy o tym, że wymiana tych części wymaga nabycia fabrycznie nowych amortyzatorów. Nie dajmy się zwieść ,,niedzielnym mechanikom”, twierdzącym, że zużyte amortyzatory można poddać renowacji. Zakup używanych części może nas kosztować znacznie więcej, niż założyliśmy - niesprawnie funkcjonująca część może bowiem być przyczyną poważnych (i tym samym - drogich w naprawie) awarii w obszarze układu zawieszenia. Pamiętajmy też, że amortyzatory decydują o bezpieczeństwie jazdy - a na tym, szczególnie jeśli często wozimy współpasażerów, nie warto oszczędzać.

Warto kupić amortyzatory w sprawdzonym punkcie, oferującym artykuły motoryzacyjne wysokiej jakości, od najlepszych producentów. Zakup tych elementów w sklepie z amortyzatorami motochemia.pl gwarantuje nabycie części opatrzonych gwarancją oraz zapewniających długotrwałą, bezawaryjną pracę zawieszeniu Twojego samochodu.

Komentarze (1)    dodaj »

  • jakimiuk

    Najlepszy wybór to tanie i solidne, ja zawsze biorę te z defi i nie narzekam. Dla mnie sensu nie ma oszczędzać na tym bo jak się kupi nie wiadomo co to i tak trzeba częściej wymieniać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.