Wiadomości z Sosnowca

Programy do PIT w 2020 roku - czym różnią się od systemu Twój e-pit?

  • Dodano: 2019-11-06 09:45

Od roku 2019 możemy rozliczać się z urzędem skarbowym za pomocą szybkiej usługi, przygotowanej przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Agencję Skarbową o nazwie "Twój e-PIT". Wielu podatników skorzystało z nowego programu i wraz z kolejnymi ulepszeniami, prawdopodobnie zyska większe grono sympatyków. Czy ta forma internetowego rozliczenia ma jednak same zalety?

Czym jest Twój e-PIT?

Twój e-PIT jest programem, przygotowanym w oparciu o spływające do urzędów informacje przesyłane przez pracodawców. Poszczególne zeznania są przypisywane do właściwych osób, a system samodzielnie na tej podstawie generuje e-deklarację. Obowiązkiem podatnika jest tylko sprawdzić poprawność danych oraz zatwierdzić rozliczenie. W roku 2019 można było w ten sposób rozliczyć PIT-37 oraz PIT-38, a od 2020 r. wprowadzone mają być również PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28. Wygląda szybko, łatwo i prosto. Są jednak pewne przeciwności w korzystaniu z tej usługi.

W jakich wypadkach rozliczyć e-PIT z pomocą programu?

Pewne szczególne sytuacje wykluczają możliwość korzystania z systemu "Twój e-PIT". Są to m.in.:

  1. Chęć z korzystania np. z ulgi termomodernizacyjnej. Wydatki poniesione w ramach ulgi nie są rejestrowane przez Ministerstwo Finansów. Wszystkie poniesione koszty należy wprowadzić ręcznie do standardowych programów internetowych, zajmujących się rozliczaniem e-deklaracji.
  2. Kilka rozliczeń na PIT-11. Posiadając takie deklaracje od kilku płatników, może się zdarzyć, iż program nie będzie w stanie uwzględnić łącznego limitu kosztów uzyskania przychodu. Wówczas należy rozliczyć się ręcznie.
  3. Niewykorzystana ulga prorodzinna. Program "Twój e-PIT" nie uwzględnia zwrotu w związku z niewykorzystaną ulgą, w związku z faktem, iż "nie przepisuje" składek. Jeżeli korzystasz z ulgi prorodzinnej obowiązkowo musisz złożyć oświadczenie podatkowe samodzielnie.
  4. W ciągu roku 2019 nastąpiły narodziny twojego dziecka. Program nie uwzględnia tego faktu automatycznie. Zmianę należy wprowadzić ręcznie, jednak biorąc pod uwagę pkt. 3, lepiej deklarację rozliczyć w standardowych programach.
  5. Uwzględnienie limitu  85 528 zł kosztów autorskich. Podobnie jak w pkt. 2, program nie jest w stanie uwzględnić limitu, gdy podatnik posiada w ciągu roku kilka umów, w których stosowane są koszty autorskie 50%. Część umów może tu zostać pominięta. Do podatnika należy również kontrola czy branże, z których PIT-11 został wystawiony mogą korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu. Prawo takie istnieje tylko dla części branż, pozostałe rozliczają się z 20% kosztami. Łatwo tutaj o pomyłkę, ponieważ program "Twój e-PIT" może przypisać większe koszty do branży, która nie jest tego uprawniona. Konsekwencje takiej sytuacji ponosi jednak podatnik.
  6. Podatnik prowadzi własną działalność gospodarczą oraz jest zatrudniany w innym miejscu pracy, na podstawie PIT-37. Połączenie PIT-37 z PIT-28 ryczałt , PIT36-L oraz PIT-36 (działalność gospodarcza na zasadach ogólnych) jest obecnie niemożliwe. Program eliminuje rozliczenie takich podatników przy jego użyciu.

W przypadku chęci rozliczenia deklaracji online i uwzględnienia wszystkich ulg podatkowych polecamy skorzystanie z programów do rozliczeń PIT, jednym z nich jest program PITax.pl 2020, umożliwiający odliczenie wszystkich ulg oraz wysłanie PIT przez internet.

Podsumowanie

Program Twój e-PIT nie uwzględnia wielu sytuacji szczególnych oraz losowych. Osoby, które chcą korzystać z ulg, rozliczających swoje dzieci oraz posiadające wiele różnych rodzajów PIT-ów powinny nadal wypełniać e-deklaracje samodzielnie, przy użyciu standardowych programów internetowych. Jak na razie Twój e-PIT to rozwiązanie głównie dla osób o prostej i nieskomplikowanej sytuacji podatkowej. Nie zmienia to faktu, iż nadal warto sprawdzać generowane przez program dane.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.