Od roku 2019 możemy rozliczać się z urzędem skarbowym za pomocą szybkiej usługi, przygotowanej przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Agencję Skarbową o nazwie "Twój e-PIT". Wielu podatników skorzystało z nowego programu i wraz z kolejnymi ulepszeniami, prawdopodobnie zyska większe grono sympatyków. Czy ta forma internetowego rozliczenia ma jednak same zalety?
Czym jest Twój e-PIT?
Twój e-PIT jest programem, przygotowanym w oparciu o spływające do urzędów informacje przesyłane przez pracodawców. Poszczególne zeznania są przypisywane do właściwych osób, a system samodzielnie na tej podstawie generuje e-deklarację. Obowiązkiem podatnika jest tylko sprawdzić poprawność danych oraz zatwierdzić rozliczenie. W roku 2019 można było w ten sposób rozliczyć PIT-37 oraz PIT-38, a od 2020 r. wprowadzone mają być również PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28. Wygląda szybko, łatwo i prosto. Są jednak pewne przeciwności w korzystaniu z tej usługi.
W jakich wypadkach rozliczyć e-PIT z pomocą programu?
Pewne szczególne sytuacje wykluczają możliwość korzystania z systemu "Twój e-PIT". Są to m.in.:
- Chęć z korzystania np. z ulgi termomodernizacyjnej. Wydatki poniesione w ramach ulgi nie są rejestrowane przez Ministerstwo Finansów. Wszystkie poniesione koszty należy wprowadzić ręcznie do standardowych programów internetowych, zajmujących się rozliczaniem e-deklaracji.
- Kilka rozliczeń na PIT-11. Posiadając takie deklaracje od kilku płatników, może się zdarzyć, iż program nie będzie w stanie uwzględnić łącznego limitu kosztów uzyskania przychodu. Wówczas należy rozliczyć się ręcznie.
- Niewykorzystana ulga prorodzinna. Program "Twój e-PIT" nie uwzględnia zwrotu w związku z niewykorzystaną ulgą, w związku z faktem, iż "nie przepisuje" składek. Jeżeli korzystasz z ulgi prorodzinnej obowiązkowo musisz złożyć oświadczenie podatkowe samodzielnie.
- W ciągu roku 2019 nastąpiły narodziny twojego dziecka. Program nie uwzględnia tego faktu automatycznie. Zmianę należy wprowadzić ręcznie, jednak biorąc pod uwagę pkt. 3, lepiej deklarację rozliczyć w standardowych programach.
- Uwzględnienie limitu 85 528 zł kosztów autorskich. Podobnie jak w pkt. 2, program nie jest w stanie uwzględnić limitu, gdy podatnik posiada w ciągu roku kilka umów, w których stosowane są koszty autorskie 50%. Część umów może tu zostać pominięta. Do podatnika należy również kontrola czy branże, z których PIT-11 został wystawiony mogą korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu. Prawo takie istnieje tylko dla części branż, pozostałe rozliczają się z 20% kosztami. Łatwo tutaj o pomyłkę, ponieważ program "Twój e-PIT" może przypisać większe koszty do branży, która nie jest tego uprawniona. Konsekwencje takiej sytuacji ponosi jednak podatnik.
- Podatnik prowadzi własną działalność gospodarczą oraz jest zatrudniany w innym miejscu pracy, na podstawie PIT-37. Połączenie PIT-37 z PIT-28 ryczałt , PIT36-L oraz PIT-36 (działalność gospodarcza na zasadach ogólnych) jest obecnie niemożliwe. Program eliminuje rozliczenie takich podatników przy jego użyciu.
W przypadku chęci rozliczenia deklaracji online i uwzględnienia wszystkich ulg podatkowych polecamy skorzystanie z programów do rozliczeń PIT, jednym z nich jest program PITax.pl 2020, umożliwiający odliczenie wszystkich ulg oraz wysłanie PIT przez internet.
Podsumowanie
Program Twój e-PIT nie uwzględnia wielu sytuacji szczególnych oraz losowych. Osoby, które chcą korzystać z ulg, rozliczających swoje dzieci oraz posiadające wiele różnych rodzajów PIT-ów powinny nadal wypełniać e-deklaracje samodzielnie, przy użyciu standardowych programów internetowych. Jak na razie Twój e-PIT to rozwiązanie głównie dla osób o prostej i nieskomplikowanej sytuacji podatkowej. Nie zmienia to faktu, iż nadal warto sprawdzać generowane przez program dane.