Wiadomości z Sosnowca

NDVI - co o naszym gospodarstwie mówi ten wskaźnik?

  • Dodano: 2020-01-22 15:00

Postęp technologiczny dotyka praktycznie każdej sfery naszego życia. Rolnictwo jest jedną z nich. Okazuje się bowiem, że dzięki niestosowany dotąd metodom możemy całkowicie zrewolucjonizować prowadzenie gospodarki rolnej. Co warto o tym wiedzieć?

Precyzyjne rolnictwo – co to oznacza?

Nowoczesne technologie otwierają przed nami szereg możliwości. Dziś komunikacja bezprzewodowa działa na niespotykaną dotąd skalę. Za pomocą dronów jesteśmy w stanie robić piękne fotografie z lotu ptaka, czy sprawdzać jakość dymu wydobywającego się z kominów. Technologię tę wykorzystuje się także w rolnictwie precyzyjnym. Okazuje się bowiem, że dziś jesteśmy w stanie pozyskać informacje na temat upraw i gleby, które do tej pory były poza zasięgiem człowieka. Rolnictwo precyzyjne pozwala więc zwiększyć efektywność gospodarstwa przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jego prowadzenia. Do wprowadzenia tych zmian nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Wystarczy znaleźć firmę, która oferuje tego typu usługi. Specjaliści wprowadzą nas w tajniki precyzyjnego rolnictwa i nauczą korzystać z danych, które dostarcza nam technologia.

NDVI – jaką rolę pełni w rolnictwie precyzyjnym?

Rolnictwo precyzyjne korzysta z różnych pomiarów, by uzyskać informacje niezbędne do skutecznej uprawy roślin. W tym celu stosuje się pomiar azotu w glebie czy badanie próbek glebowych pochodzących z różnych miejsc uprawy. Jest jeszcze jeden wskaźnik, który daje nam zdecydowaną przewagę w kwestii nawożenia upraw. To NDVI, czyli znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji. Wykorzystuje się go w badaniach teledetekcyjnych. Na tej stronie dowiesz się więcej na ten temat https://rolnictwoprecyzyjne.eu/. NDVI pozwala określić kondycję naszych upraw. Bazuje on bowiem na kontraście między odbiciem w bliskiej podczerwieni a absorpcją w paśmie czerwonym. Bliska podczerwień odbija się od części zielonych roślin, dzięki czemu wiemy, jaka jest ich kondycja w poszczególnych częściach uprawy. Za sprawą NDVI zlokalizujemy także ogniska chorób, miejsca wysuszone czy te o nadmiernej wilgotności. Korzystając z tej technologii możemy więc bardzo sobie pomóc.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.