Wiadomości z Sosnowca

Zmarł Jan Klemens, wieloletni dyrektor Teatru Zagłębia

  • Dodano: 2021-05-19 10:30

Mamy bardzo przykrą informację dla wszystkich sympatyków Teatru Zagłębia. Wczoraj, 18 maja, w wieku 89 lat zmarł niezwykle zasłużony aktor, reżyser i wieloletni dyrektor Teatru Zagłębia - Jan Klemens.

Jan Klemens objął stanowisko dyrektora i kierownika artystycznego Teatru Zagłębia w Sosnowcu 1 września 1976 roku. Występował tu jako aktor, ale także dał się poznać jako wrażliwy, oryginalny reżyser. Zasłużył się jako wybitny artysta sceny znany z oddania sztuce teatru i nieprzeciętnych zdolności organizatorskich.

Jan Klemens był dyrektorem i kierownikiem artystycznym o najdłuższym stażu w historii Teatru Zagłębia. Funkcję tę pełnił 22 lata, co jest absolutnym rekordem w historii sosnowieckiej sceny.

Artysta ma na koncie także role filmowe w takich dziełach jak „Dezerter”, „Grzeszny Żywot Franciszka Buły” oraz „Blisko coraz bliżej”. 

Jubileusz 40-lecia pracy aktorskiej Jan Klemens obchodził na scenie Teatru Zagłębia w Sosnowcu w październiku 1993 roku. Z tej okazji wykreował rolę Astona w sztuce Harolda Pintera „Dozorca”, w reżyserii Gustawa Holoubka.

Dyrektor Klemens został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po uroczystościach jubileuszowych 100-lecia Teatru Zagłębia, Jan Klemens przeszedł na emeryturę.

Rodzinie i najbliższym Wielkiego Aktora, Reżysera i Dyrektora składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.