Wiadomości z Sosnowca

Ze smogiem musimy walczyć wszyscy

  • Dodano: 2018-02-21 08:45, aktualizacja: 2018-02-21 10:01

Co robić, aby walczyć ze smogiem? Jakie możliwości dają miasta i co sami możemy w tym temacie zrobić? O tym rozmawiali uczestnicy konferencji "Smog Stop", która odbyła się we wtorek w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.

Jednym z najprostszych działań, które mają przeciwdziałać powstawaniu tzw. niskiej emisji, jest wybór komunikacji miejskiej. To pokazał happening, w którym doskonale widzieliśmy różnice między autobusem a samochodem osobowym.

Przed uczelnią organizatorzy ustawili 35 samochodów, które mogą pomieścić ponad 150 osób. Tuż za nimi stanął jeden hybrydowy i ekologiczny autobus Volvo, który może przetransportować ponad 90 osób, przegubowy to już 135 osób. W sumie takich hybrydowych pojazdów PKM Sosnowiec ma aż 35, a ekologicznych spełniających najwyższe normy już ponad 80.

Wraz z obniżką cen biletów, bezpłatnymi przejazdami dla osób do 16. roku życia oraz dla wszystkich w tzw. dni smogowe, daje to realną alternatywę dla transportu samochodowego.

Goście konferencji rozmawiali m.in. o działaniach, jakie mogą się odbywać na każdym szczeblu. Od ubiegłego roku działa uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego.

Uchwała zakazuje palenia mułu, flotu, węgla brunatnego i wilgotnego drewna, ale już nie zakazuje sprzedaży. To jedna mogą uregulować tylko przepisy z poziomu krajowego – przyznał Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Dodał także, że w Sosnowcu jest ok. 15 tysięcy kotłów, które do 2027 roku muszą zniknąć.

To jest możliwe m.in. dzięki dopłatom do wymiany pieców, która jeszcze w tym roku zakłada dofinansowanie do 80%, w wysokości maksimum 8 tysięcy złotych. W przyszłym roku dopłaty będą niższe. – Zrobiliśmy to z premedytacją, ponieważ chcemy, aby mieszkańcy jak najszybciej pozbyli się tych pieców – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. W 2017 roku miasto wydało na dopłaty 2,3 mln złotych.

Goście konferencji byli zgodni: smog ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Każdego dnia zderzamy się z konsekwencjami, jakie powoduje smog – przyznała Dominika Szeja, neurologopeda z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Tzw. niska emisja ma wpływ m.in. na układ sercowo-naczyniowy. Smog modyfikuje strukturę hemoglobiny i zmniejsza zdolność do wiązania tlenu, brak tlenu zaś szkodzi sercu i mózgowi – rzeczywiście ma wpływ na praktycznie każdą część naszego ciała. Jak się szacuje, każdego roku z powodu smogu w Polsce z powodu smogu umiera ok. 44 tysięcy osób.

Specjaliści byli zgodni – konieczne są działania przede wszystkim na szczeblu centralnym, ale także chęć zmian w społeczeństwie. Wyniki badań, jakie przedstawił Krystian Dudek, pełnomocnik kanclerza Wyższej Szkoły Humanitas, pokazują, że wiedza na temat niskiej emisji nadal nie jest duża. Kilkoro z badanych jako przyczynę smogu, podały... palenie papierosów.

Galeria

Ze smogiem musimy walczyć wszyscy

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również