W środę 24 stycznia mimo bardzo wczesnej pory bo o 5.45 grupa niemal 50 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. E. Plater stawiła się na zbiórkę by pojechać na pierwsze zajęcia do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Zainaugurowaliśmy w ten sposób podjęcie współpracy między NCBJ a naszą szkołą, na mocy podpisanej przez obie instytucje umowy. Jest to ogromne wyróżnienie, gdyż jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, która taką współpracę nawiązała i realizuje.
Tuż przed jedenastą dojechaliśmy na miejsce i rozpoczęliśmy zaplanowane na ten dzień zajęcia. Młodzież naszego liceum wysłuchała wykładów o promieniowaniu elektromagnetycznym i promieniotwórczości oraz poznała budowę i działanie jedynego w Polsce reaktora jądrowego ”Maria”.
Jest to reaktor badawczy o mocy wynosi 30 MW. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974.
Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny obecnie przeznaczony do następujących celów:
- napromieniań materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów,
- badań materiałowych i technologicznych
- neutronowego domieszkowania materiałów półprzewodnikowych,
- neutronowej modyfikacji materiałów,
- badań fizycznych i neutronograficznych,
- wykorzystania wiązek neutronów dla celów medycznych,
- celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.
Po teoretycznym przygotowaniu zwiedziliśmy halę reaktora a ponieważ w trakcie naszej wizyty pracował, mieliśmy niepowtarzaną okazję zobaczyć promieniowanie Czerenkowa.
Na pożegnanie otrzymaliśmy w darze od Ministerstw Energii kilkadziesiąt książek, które staną się zalążkiem biblioteki pracowni fizycznej poświęconej energetyce jądrowej i zastosowaniem promieniotwórczości medycynie i przemyśle.