Wiadomości z Sosnowca

Samorządowcy z Tak! Dla Polski apelują do parlamentarzystów

 • Dodano: 2022-01-14 10:00

Samorządowcy - w tym Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca - przekonują do wspólnego startu w wyborach i poważnego potraktowania interesów samorządów i ich mieszkańców w programach politycznych partii

Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski w polskim parlamencie

Przedstawiciele zarządu Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski spotkali się z liderami głównych ugrupowań opozycyjnych w polskim parlamencie. Samorządowcy z największej organizacji zrzeszającej prezydentów, wójtów i burmistrzów ze wszystkich województw mówią wprost: rozmawiamy z siłami prodemokratycznymi, by doprowadzić do wspólnego zwycięstwa w kolejnych wyborach. Samorządowcy chcą w ten sposób bronić interesów mieszkańców i zapobiec dalszej destrukcji Polski.

– W ciągu ostatnich trzech lat wielokrotnie pokazaliśmy, że razem możemy więcej, choćby zatrzymując wspólnie szaleństwo wyborów kopertowych, do których dążył PiS, wygrywając wybory samorządowe w Rzeszowie czy doprowadzając do paktu senackiego – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski.

 – Chcemy być spoiwem demokratycznych sił w Polsce. Partie opozycyjne muszą się porozumieć, żeby powstrzymać destrukcję naszego kraju. Dzisiaj Donaldowi Tuskowi, Szymonowi Hołowni, Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, Włodzimierzowi Czarzastemu i Krzysztofowi Gawkowskiemu, zaproponowaliśmy to samo – by siły opozycyjne wystartowały z jednej listy wyborczej w wyborach parlamentarnych – podkreśla Jacek Karnowski.

-  Przedstawiliśmy partiom nasze postulaty merytoryczne - główne tezy i założenia, które jako ogólnopolska organizacja zrzeszająca ponad 300 samorządowców chcemy realizować: zmiany w edukacji, energetyce i w ochronie zdrowia, powołanie Funduszu Rozwoju Polski Lokalnej, działania na rzecz decentralizacji władzy i silnych samorządów – tłumaczy Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin.

- Samorządowcy potrafią się jednoczyć, potrafią pracować dla swoich mieszkańców. Pokazujemy, że można działać razem, że wspólne cele, jakimi są rozwój miast i wsi, którymi zarządzamy oraz poprawa jakości życia mieszkańców są dla nas najważniejsze.  Liczymy, że także opozycyjne partie polityczne będą potrafiły się porozumieć – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, przewodniczący Rady Politycznej Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski

Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski to w założeniach projekt nie „przeciw”, a „za” – demokracją, rozwojem, poprawą życia mieszkańców, państwem prawa, bo komunikacja miejska, szkoły, parki i chodniki nie mają barw partyjnych i służą każdemu niezależnie od prezentowanych poglądów.

– Przyświeca nam wizja pozytywna. Tą wizją jest Rzeczpospolita Samorządna. To o niej myśleliśmy, gdy w Gdańsku, w 2019 roku, podpisywaliśmy się pod 21 tezami. To wizja państwa administracyjnie zdecentralizowanego, ale spojonego silną tkanką społeczną – tłumaczy Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– Niestety ostatnie lata rządów to destrukcja i destabilizacja samorządności w Polsce. A każdy kolejny pomysł Jarosława Kaczyńskiego odbiera podmiotowość mieszkańcom wspólnot lokalnych. Najwyższy czas na zmianę, czas na TAK! dla na ludzi odpowiedzialnych i dbających o silną Polskę i silny samorząd. To także czas na TAK! Dla realnego współrządzenia kobiet i mężczyzn w polskim parlamencie i samorządzie – podkreśla Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Samorządowcy domagali się również od partii opozycyjnych wspólnych pomysłów i działań, które naprawią bałagan podatkowy wynikający z tzw. Polskiego Ładu. Przypomnijmy, że samorządowcy jako pierwsi podnieśli alarm w momencie pojawienia się projektu ustawy o Polskim Ładzie. Ostatnim raz 13 października br., kiedy blisko tysiąc samorządowców pod Sejmem RP apelowało do polityków opozycji i Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zmiany w projekcie tej ustawy.

– Polski ROZKład przetrzebi budżety gmin, a w konsekwencji portfele mieszkańców. 125 mld zł! Aż tyle stracą samorządy w wyniku Polskiego Ładu w ciągu dekady. Dzięki naszym twardym dyskusjom z rządem znalazły się jakikolwiek pieniądze będące częściową rekompensatą strat z obcięcia przez rząd wpływów z podatku PIT do gmin – przypomina Jacek Karnowski, lider Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski.

Negatywne skutki Polskiego Ładu

Samorządowcy zwrócili uwagę liderów partii opozycyjnych także na fakt, że negatywne skutki Polskiego Ładu, niepokojąco wysokiej inflacji (8,6%!) i gigantycznych podwyżek cen gazu i energii elektrycznej lada moment odczują nie tylko samorządy jako organy zarządzające miastem czy gminą, ale także zwykli mieszkańcy, przedsiębiorcy czy nauczyciele. Już pod koniec stycznia Polki i Polacy zapłacą o połowę więcej za prąd i gaz, otrzymają niższe wynagrodzenie za pracę, a wielu z nich także niższą emeryturę.

– Poza Polskim Ładem dodatkowym wyzwaniem finansowym stają się właśnie kolosalne dla samorządów podwyżki cen energii elektrycznej i gazu – tylko w 2022 roku od 60 % do 180 % więcej miasta, gminy i powiaty zapłacą za prąd, a od 300 % do 450% za gaz – dodaje Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

– W samorządach podwyżki cen gazu i prądu dotykają przedsiębiorstwa komunalne, które świadczą usługi dla mieszkańców, co w konsekwencji spowoduje, że każde gospodarstwo domowe zapłaci wyższe rachunki za śmieci, wodę, ścieki czy komunikację publiczną – tłumaczy Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.

We wtorek przedstawiciele zarządu Ruchu Samorządowego TAK!  Dla Polski spotkali się z Donaldem Tuskiem z PO, Szymonem Hołownią z Polska 2050, Władysławem Kosiniak-Kamyszem z PSL i Włodzimierzem Czarzastym i Krzysztofem Gawkowskim z Nowej Lewicy.

- To były bardzo dobre i obiecujące spotkania. W rzeczywistości fundowanej przez PiS politycy prodemokratyczni  znajdują punkty wspólne do dalszego działania. Na szczegóły konkretnych rozwiązań przyjdzie jeszcze czas. Jesteśmy dobrej myśli – podsumował spotkania Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Reprezentanci Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski

W rozmowach z liderami Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Nowej Lewicy i Ruchu Polska 2050 prowadzili reprezentanci Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski:

 • Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Prezes Zarządu,
 • Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Wiceprezes Zarządu
 • Dorota Zmarzlak, wójt Izabelina, Wiceprezes Zarządu
 • Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, Skarbnik
 • Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, Członek Zarządu
 • Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa, Członek Zarządu
 • Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, Członek Zarządu 
 • Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, Członek Zarządu
 • Mirosław Lech, wójt Korycina, Członek Zarządu                                                
 • Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy – Przewodniczący Rady Politycznej 
 • Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku - Sekretarz Generalny Rady Politycznej 
 • Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, członek Rady Politycznej

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski to największa organizacja zrzeszająca ponad 300 polskich samorządowców ze wszystkich województw. Założyciele ruchu reprezentują regionalne organizacje samorządowe zrzeszające m.in. 5 marszałków województw, 51 prezydentów, 60 burmistrzów i 51 wójtów i reprezentujące łącznie ponad 22 mln Polek i Polaków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również