Wiadomości z Sosnowca

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku" z sosnowieckimi policjantami

 • Dodano: 2023-02-15 06:30, aktualizacja: 2023-02-14 21:06

Dzielnicowi oraz profilaktyk społeczny przeprowadzili na Górce środulskiej działania w ramach akcji informacyjno- edukacyjnej pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku".

W dniu 11.02.2023 r. dzielnicowi z Komisariatu Policji III w Sosnowcu wspólnie z funkcjonariuszem z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu wzięli udział w kampanii pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Działania były podejmowane na stoku narciarskim znajdującym się w Parku Środula. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów prawa obowiązujących na stokach narciarskich, w tym upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Bezpośrednimi adresatami działań są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Mundurowi przypominali o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu, elementarnych zasadach i przepisach obowiązujących na stoku oraz przekazywali tematyczne kolorowanki, ulotki i informatory.

Policjanci przypominają:

Międzynarodowy Dekalog Federacji Narciarskiej powstał by zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Powinni go poznać wszyscy narciarze. Trzeba wiedzieć, co robić, by uniknąć wypadku na stoku.

 1. Uwzględnienie obecności innych narciarzy i snowboardzistów: każda osoba uprawiająca sporty zimowe musi się zachowywać w taki sposób, aby nie zagrażać innym osobom, aby nie wyrządzić im szkody.
 2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością: każdy narciarz lub snowboardzista powinien kontrolować swoją prędkość i sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.
 3. Wybór toru jazdy: narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboardzistów znajdujących się przed nim.
 4. Wyprzedzanie: narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich manewrów.
 5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku: narciarz lub snowboardzista wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
 6. Zatrzymanie na trasie: o ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboardzista musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista powinien możliwie jak najszybciej usunąć się z toru jazdy.
 7. Podchodzenie i schodzenie na nogach: narciarz lub snowboardzista musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
 8. Przestrzeganie znaków narciarskich: każdy narciarz lub snowboardzista powinien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.
 9. Świadczenie pomocy: w razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista winien udzielić poszkodowanym pomocy.
 10. Obowiązek ujawnienia tożsamości: każdy narciarz, snowboardzista, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać uczestnikom swoje dane osobowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również