Wiadomości z Sosnowca

Dzisiaj Dzień Śląskiej Flagi! W tym roku warto pamiętać o tej dacie szczególnie

  • Dodano: 2020-07-15 09:00, aktualizacja: 2020-07-15 10:53

Dziś obchodzimy święto śląskiej flagi. W tym roku warto pamiętać o tej dacie szczególnie, gdyż mija równo 100 lat od uchwalenia przez Sejm Ustawodawczy Ustawy Konstytucyjnej zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego.

Statut Organiczny Województwa Śląskiego nadawał naszemu województwu szeroką autonomię. Śląsk miał własny skarb i parlament, który decydował m.in. o samorządzie powiatowym i gminnym, podziale administracyjnym województwa, policji i żandarmerii, komunikacji czy sprawach związanych z rolnictwem. Taka autonomia była najlepszym dowodem na to, że Śląsk jest wyjątkowym regionem. 

Dlaczego śląska flaga ma barwy żółto-błękitne?

Jak pisze Dariusz Jerczyński w książce "Historia narodu śląskiego" w 1202 roku doszło do ostatecznego podziału Śląska na dwa odrębne państwa. Symbolem Księstwa Śląskiego (Dolny Śląsk) został czarny orzeł ze srebrną przepaską w kształcie półksiężyca na złotym polu. Był on oparty na wzorach niemieckich. 

Godło Księstwa Opolsko-Raciborskiego (Górny Śląsk) nawiązywało z kolei do herbów francuskich i włoskich. Złoty orzeł na błękitnym polu pojawił się w 1222 roku na pieczęci Kazimierza opolskiego. Symbolikę tę utrwalił książę Władysław Opolczyk, który w XIV w. władał księstwami na Śląsku i w Polsce. Książę zarządzał też Królestwem Węgier i Polski oraz Rusią Halicką (zachodnia Ukraina - dlatego na ukraińskiej fladze są odwrócone barwy).

Herb, który niewiele się od ośmiu wieków zmienił, w 2001 roku został również ustanowiony uchwałą sejmiku województwa śląskiego. To właśnie złoty orzeł i kobaltowy błękit nadały barwy śląskiej fladze.

Skąd pomysł na obchodzenie Dnia Śląskiej Flagi?

Dzień Śląskiej Flagi został ustanowiony w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego posła na Sejm RP, Marka Plury. Jak tłumaczył sam pomysłodawca, zależało mu na tym, aby żółto-błękitna flaga stała się symbolem tożsamości Ślązaków, a dzień 15 lipca stał się okazją do zamanifestowania swojego lokalnego patriotyzmu i dumy z bycia Ślązakiem.

- 15 lipca 1920 r. Sejm RP przyjął Konstytucję, zawierającą statut organiczny autonomicznego Województwa Śląskiego. Dziś ta rocznica jest okazją do manifestowania lokalnego patriotyzmu oraz przywiązania do śląskiej mowy i tożsamości. Te właśnie wartości utożsamiane są przez Ślązaków z żółto-modrymi barwami górnośląskiej flagi - napisał Marek Plura na Facebook'u. 

Dzień Śląskiej Flagi staje się coraz bardziej popularny, a przed wieloma urzędami w naszym regionie dumnie trzepoczą dzisiaj nie tylko barwy biało – czerwone, ale również żółto – niebieskie. 

A Wy obchodzicie Dzień Śląskiej Flagi?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również