Wiadomości z Sosnowca

Denary, ceramika, gródek rycerski - w Zagórzu prowadzono wykopaliska [WYWIAD]

  • Dodano: 2023-09-16 22:30

Miłośnicy historii Sosnowca wiedzą, że od dawna na terenie Zagórza prowadzone są prace archeologiczne. Ostatnio badacze i pasjonaci pojawi się tam po raz kolejny. 

Na terenie dawnego gródka stożkowatego i osady hutniczej znów trwały wykopaliska. Całkiem spora grupa na czele z Katarzyną Sobotą-Liwoch z Działu Archeologii Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu badali teren, na którym mieściła się niegdyś fosa okalająca obiekt.

Udało nam się uzyskać kilka słów komentarza na temat efektów prac prowadzonych w ostatnich dniach. 

Czego dotyczą prace wykopaliskowe na terenie Zagórza?

Katarzyna Sobota-Liwoch: Prace prowadzone są na stanowisku nr 5 w Sosnowcu-Zagórzu, które to obejmuje, tzw. wczesnośredniowieczną osadę hutniczą (XI-XII w.) i gródek stożkowaty (XIV-XV w.)

Pierwszy sezon badań z ramienia Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i z inicjatywy wówczas Naczelnika Wydziału Kultury, obecnie Dyrektora Muzeum Pawła Duszy rozpoczął się w 2010 r.
W tym roku celem badawczym było uchwycenie fosy otaczającej gródek od strony N-W. Jedynym archeologiem i kierownikiem badań jestem ja, pozostałe Osoby to Przyjaciele, poszukiwacze skarbów i Osoby zaangażowane w pasję historii i archeologii.

W latach 80-tych XX wieku ustalono, że było tam niewielkie grodzisko rycerskie. Teren ponoć jest zbadany dość dobrze, a jednak natrafiono na denary z XV wieku.

W 1986 r. gródek po raz pierwszy badała Teresa Kosmala. Wyniki badań nie były ani miarodajne ani jednoznaczne.
Historię gródka oraz układ jego nawarstwień, przyniosły moje badania jako pracownika Działu Archeologii Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu w 2011 r.
Wówczas to potwierdziłam, iż gródek jest "zbudowany" z 4 faz osadniczych - XI-XII w., XIV, XV i faza nowożytna. Fazy XIV i XV w. potwierdziły denar jagielloński Warneńczyka oraz pozostałości wieży mieszkalno-obronnej. Gródek zbadany jest bardzo dobrze. Teren wokół wymaga jeszcze wielu sezonów badawczych.

Jak długo trwały prace?
Prace prowadzono od 26.08.23-13.09.23 i obejmowały badania nieinwazyjne i inwazyjne. Wynikiem jest potwierdzenie obecności fosy, jej szerokość, 2 kolejne denary jagiellońskie oraz ceramika z horyzontu XIV - XV w.

Gdzie i kiedy będzie się można spodziewać wyników / efektów / sprawozdania z prac? (pytanie raczej jako informacja dla historyków amatorów, mieszkańców zainteresowanych sprawą).
Sprawozdanie jest składane zwyczajowo w obowiązującym terminie do Właściwego Konserwatora Zabytków. Wszystkie zabytki ruchome trafiają do Działu Archeologii Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.

Czy w planach są także prace w innych lokacjach w Sosnowcu?
Na tą chwilę nie, choć działamy też w zakresie badań inwestycyjnych.

Informacji na temat prowadzonych niedawno wykopalisk będzie można szukać zarówno na fanpage'u Archeolog W Szpilkach, jak i stronie Pałacu Schoena. My będziemy je śledzić!

Zdjęcia: Archeolog W szpilkach, autor: Katarzyna Sobota-Liwoch

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również