Wiadomości z Sosnowca

100 lat z Szymborską. Wspomnienie twórczości w Sosnowcu

  • Dodano: 2023-09-18 10:00, aktualizacja: 2023-09-19 08:59

Zagłębiowska Mediateka oraz Fundacja Nie Będziesz Szła Sama zapraszają we wtorek 19 września o godz. 17.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11), na wyjątkowe spotkanie z twórczością Wisławy Szymborskiej, inaugurujące II edycję Spotkań OKOŁOliterackich.

Twórczość Szymborskiej wspominana w Sosnowcu

Wydarzenie będzie miało charakter prezentacji twórczości noblistki, której wiersze odczytane zostaną przez cenioną anglistkę Agnieszkę Głowacką, wieloletnią dyrektorkę szkoły językowej oraz byłego sekretarza poetki oraz prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej, Michała Rusinka. Wstęp wolny.

Klasyczne wiersze Szymborskiej zostaną zaprezentowane w językach polskim i angielskim, przypominając o uniwersalnym aspekcie tej twórczości, która zakorzeniła się, w sposób niepodważalny w kulturowym dziedzictwie XX wieku. Poezja Szymborskiej używając skromnych, kruchych i intymnych narzędzi literackich odwołuje się do kluczowych wartości, których obrona „w czasach zarazy”, staje się naturalnym odruchem godności oraz przyzwoitości, będącej ratunkiem przed nieuniknionym dramatem i samotnością współczesnego człowieka. Spotkanie wpisuje się w obchody stulecia urodzin Wisławy Szymborskiej i jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Sosnowiec.

Cykl Spotkań OKOŁOliterackich organizowany przez Fundację Nie Będziesz Szła Sama ma na celu podniesienie świadomości kulturowej w społeczeństwie. Wzniecenie debaty o tym, w jaki sposób kultura i sztuka, a w szczególności literatura, kształtują nasze postawy, działania, systemy wartości, tęsknoty i marzenia.

100 lat z Szymborską. Wspomnienie twórczości w Sosnowcu / fot. MBP Sosnowiec

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również