Wiadomości z Sosnowca

Jak kontrolować stan paliwa w firmie?

  • Dodano: 2018-11-19 12:00

Koszty paliwa to lwia część wydatków, ponoszonych na utrzymanie firmowej floty. Z tego względu, szukając oszczędności, warto zajrzeć do baku. Odpowiednio prowadzona kontrola stanu paliwa pozwala na zmniejszenie jego zużycia, co w konsekwencji umożliwia redukcję kosztów. W jaki sposób można zarządzać paliwem w firmie?

Elementy monitoringu paliwa

By móc prowadzić efektywną gospodarkę paliwową, konieczne jest kompleksowe monitorowanie przepływu paliwa w firmie. Kontrola musi obejmować takie aspekty jak:

  • stały monitoring aktualnego stanu paliwa,
  • raportowanie tankowania paliwa,
  • porównanie średniego zużycia paliwa przez różnych kierowców, na tych samych trasach.

W monitoringu podstawowo wykorzystuje się dwie metody – karty paliwowe i systemy elektroniczne.

Wykorzystanie kart paliwowych w monitoringu

Wystawiane przez koncerny paliwowe karty umożliwiają kierowcom zakupy na stacjach benzynowych, a właścicielom firm – monitoring tankowania paliwa. Wszystkie wykonane kartą transakcje zestawione są na jednej fakturze, dodatkowo możliwe jest zamówienie raportu, zestawiającego szczegółowe informacje na temat tankowania. Po odpowiedniej obróbce i analizie, możliwe jest określenie, ile paliwa zakupił dany kierowca i na jakich dystansach je zużył. Metoda ta nie umożliwia jednak ciągłej kontroli stanu paliwa – do tego konieczne jest zastosowanie elektronicznych urządzeń monitorujących.

Monitoring online

Podstawą nowoczesnego monitoringu są montowane na zbiornikach terminale – dzięki nim możliwe jest gromadzenie wszystkich danych na temat tankowania i spalania paliwa. Urządzenia te można montować w TIRach, ciężarówkach, samochodach dostawczych i osobowych – sprawdzą się więc one w każdej firmie, niezależnie od jej floty. Terminale umożliwiają również automatyzację procesu kontroli gospodarki paliwowej – wszystkie informacje przesyłane są do systemu online, w którym można generować analizy i raporty, szczegółowo omawiające, kto ile zatankował i jak szybko zużył pobrane paliwo. Pozwala to na łatwe wychwycenie nieuczciwych praktyk kierowców – w raporcie od razu widać gwałtowny ubytek zawartości baku, spowodowany spuszczeniem benzyny czy oleju napędowego.

Dlaczego warto wybrać monitoring elektroniczny?

Stosowanie rozwiązań online niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, dane udostępnione na specjalnej stronie internetowej są dostępne o każdej porze i z każdego miejsca, co umożliwia pełną, nieograniczoną kontrolę nad gospodarką paliwową firmy. Systemy te zapewniają również szereg innych ułatwień:

  • umożliwiają szybkie porównanie zużycia paliwa przez różnych kierowców,
  • generują kompleksowe zestawienia wszystkich tankowań,
  • automatyzują monitoring stanu i zużycia benzyny bądź oleju napędowego,
  • pozwalają na ograniczenie formalności.

Podsumowując, monitoring online zapewnia większą kontrolę nad zużyciem paliwa, a co za tym idzie – umożliwia skuteczną redukcję kosztów.

Komentarze (8)    dodaj »

  • Frodo

    porównanie kierowców na podobnych trasach znacznie ułatwia pracę. monitoring paliwa u mnie się przydaje.

  • Artur

    Mi też. miesięczne zestawienie tankowań i widzę różnice pojawiające się u tych samych kierowców. Do tego analiza innych danych. Chyba żaden inny system tego nie zapewnia.

  • Daniel

    też korzystam z monitoringu online. W sumie najczęściej podglądam stan paliwa w konkretnym samochodzie, kiedy jest w trasie.

  • Franciszek

    też korzystam z monitoringu i widzę różnicę. same raporty niewiele mi dają, bo chodziło mi głównie o oszczędności i po zamontowaniu nadajników, redukcja paliwa w 4 miesiącu - 30%. Polecam

  • Mareczek

    Cóż, jeżeli firma działa na terenie całej UE to może E100 da radę to udźwignąć? raczej tak.

  • Tasoun

    jeden z lepszych pomysłów dla małych firm to właśnie ta karta, dobrze że coś takiego w ogóle powstało.

  • Zbynek

    E100 opłaca się nie tylko do przewozów międzynarodowych, w Polsce też się sprawdza, a stacji jest już pewnie kilkanaście tysięcy – spora oszczędność niewielkim nakładem pracy.

  • Radosław Z.

    też mi się tak wydaje, UE nie jest mała a da się naprawdę dużo zaoszczędzić a na dodatek dodaje to nutke profesjonalizmu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.