Wiadomości z Sosnowca

Gotowy projekt domu, czy projekt na zamówienie? Praktyczne informacje dla budujących

  • Dodano: 2017-04-28 10:45

Występując ze zgłoszeniem budowy lub o pozwolenie na budowę do urzędu gminy musimy dołączyć do niego projekt architektoniczny. I tu stajemy przed dylematem, który wybrać, lepszy będzie gotowy, czy na zamówienie.

Występując ze zgłoszeniem budowy lub o pozwolenie na budowę do urzędu gminy musimy dołączyć do niego projekt architektoniczny. I tu stajemy przed dylematem, który wybrać, lepszy będzie gotowy, czy na zamówienie.

 

Krótko o projekcie – co musi zawierać

Zgodnie ze znowelizowanymi i obowiązującymi przepisami prawa budowlanego wraz ze zgłoszeniem budowy lub wnioskiem o pozwolenie na budowę, trzeba złożyć projekt domu. Powinien on zawierać:

  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt zagospodarowania działki i terenu.

Projekt architektoniczno-budowlany zawiera opis domu, materiałów, rozwiązania konstrukcyjne budynku, przeliczenia wszystkich współczynników. Do niego dołączone są odpowiednie rysunki oraz opisy. Nie ma obowiązku dołączania projektu instalacji wewnętrznych.
 

Projekt zagospodarowania działki musi uwzględniać drogi dojazdowe i przyłącza wszystkich instalacji wraz ze zezwoleniami. Projekt zagospodarowania terenu wymagany jest wtedy, gdy planujemy wykonanie zjazdu z drogi publicznej.


Projekt gotowy

Popularnie nazywany jest katalogowym, dostępny jest w wielu pracowniach architektonicznych i za pośrednictwem portali internetowych. Jego zaletą jest cena znacznie niższa niż projektu na zmówienie, dodatkowo od razu widzimy w jakim domu zamieszkamy.


Bardzo duża różnorodność dostępnych projektów pozwala na znalezienie tego, który najbardziej odpowiada nam pod względem powierzchni domu, ilości kondygnacji, rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń i wyglądu elewacji.


Trzeba jednak pamiętać, że każdy gotowy projekt musi zostać poddany adaptacji, którą trzeba zlecić uprawnionemu architektowi. To on właściwie staje się autorem projektu, odpowiada za niego i pobiera za to dodatkowe wynagrodzenie. Jemu też możemy zlecić dostosowanie projektu nie tylko do uwarunkowań działki, ale także do naszych indywidualnych wymagań, np. połączenie salonu z kuchnią, przesunięcie ścianek działowych, zmianę wielkości okien.
 

Bonusem, który dostajemy wraz z projektem gotowym są dodatkowe projekty na instalacje elektryczne, gazowe oraz wodno-kanalizacyjne. To dodatkowo zaoszczędzone pieniądze. Gotowe projekty domów znajdziecie m.in na https://pracownia-projekty.dom.pl.


Projekt na zamówienie

Mając wizję własnego domu najlepiej zlecić jej urzeczywistnienie firmie architektonicznej. Mamy wtedy gwarancję, że nasza wizja nabierze realnych kształtów i dodatkowo możemy kontrolować projekt na każdym etapie powstawania.
 

Zaletą projektów na zamówienie jest możliwość dostosowania konkretnych rozwiązań do potrzeb użytkowników i ich trybu życia. Można zaprojektować studio nagrań, pracownię dla artysty, warsztat. Wszystkie pomieszczenia można rozmieścić zgodnie z wielkością rodziny i jej potrzebami.
 

Projekt indywidualny możemy idealnie wpasować w działkę, którą posiadamy. Dostosujemy go do wymiarów, nachylenia terenu, nasłonecznienia.

Największą wadą projektu na zamówienie jest jego cena, to koszt kilkakrotnie większy niż projektu z katalogu. Dodatkowo czas na jego przygotowanie może wynieść nawet kilka miesięcy. Czasami jednak warto poczekać, by zrealizować swoje marzenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.